Τα δεύτερα της Κροατίας 2-1 την Ισλανδία έδωσαν στην Αργεντινή την πρόκριση

Αν και είχε εξασφαλισμένη την πρόκριση, αλλά και σχεδόν σίγουρη την πρωτιά στον όμιλο, η Κροατία παίζοντας με τα… δεύτερα έκανε δώρο γενεθλίων την πρόκριση στην Αργεντινή και τον Λιονέλ Μέσι, κερδίζοντας 2-1 την Ισλανδία.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Κροατίας, Ζλάτκο Ντάλιτς, στη σύγκρουση του Ροστόφ (μπροστά σε 45.000 θεατές), παρέταξε ενδεκάδα με τους Λούκα Μόντριτς – Ιβάν Πέρισιτς να είναι οι μόνοι βασικοί ποδοσφαιριστές που επέλεξε.

Από την πλευρά τους, οι Ισλανδοί ήθελαν μόνο τρίποντο για να προκριθούν στους «16», αλλά και βολικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι της Αργεντινής με τη Νιγηρία στην Μόσχα.

Μετριότατο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο έως το 40′, με τους Σκανδιναβούς πάντως να «ξυπνούν» στο τελευταίο πεντάλεπτο και να απειλούν τρεις φορές την εστία του Λόβρε Κάλινιτς: με το σουτ του Φινμπόγκασον που πέρασε μόλις άουτ στο 40ο λεπτό και τις προσπάθειες των Μπιάρνασον, Χάλφρεντσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, τις οποίες σταμάτησε ο 28χρονος τερματοφύλακας της Γάνδης.

Η Κροατία μπήκε δυνατά στην επανάληψη, το πολύ μακρινό σουτ του Μίλαν Μπαντέλ στο 50′ «τράνταξε» το δοκάρι του Χάνες Χάλντορσον, όμως δύο λεπτά αργότερα ο κεντρικός μέσος της Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ, με βολέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι.

Οι «Ψαράδες» ξεχύθηκαν στην επίθεση, έφτασαν δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό κοντά στο 1-1 με τις κεφαλιές του στόπερ Σβέριρ Ίνγκασον και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τελικά στο 76΄, με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γκίλφι Σίγκουρντσον έπειτα από χέρι του Ντέγιαν Λόβρεν.

Παρά το κίνητρο της Ισλανδίας όμως, η Κροατία ήταν μια κλάση ανώτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και όχι μόνο δεν απειλήθηκε σοβαρά, αλλά αφού προειδοποίησε δύο φορές με τις εκτελέσεις φάουλ των Ιβάν Ράκιτιτς, Ιβάν Πέρισιτς, πήρε τελικά και τη νίκη γοήτρου για το 3/3 στον 4ο όμιλο με το αριστερό πλασέ του 29χρονου διεθνή μεσοεπιθετικού της Ίντερ στο 90ο λεπτό, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου (Ισπανία)

Ισλανδία (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Ίνγκασον, Ρ. Σίγκουρντσον (70′ Σιγκούρνταρσον), Γκούντμουντσον (85′ Φινμπόγκασον), Μπιάρνασον (90′ Τράουστασον), Γκ. Σίγκουρντσον, Φινμπόγκασον, Γκούναρσον, Μάγκνουσον, Χάλφρεντσον

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λ. Κάλινιτς, Πέρισιτς, Τσόρλουκα, Κόβατσιτς (82′ Ράκιτιτς), Κράμαριτς, Μόντριτς (64′ Μπράνταριτς), Γεβντάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπαντέλ, Πιάτσα (70′ Λόβρεν), Πίβαριτς