Τα… δεύτερα της Μπαρτσελόνα «καθάρισαν», για Ντόρτμουντ, την Ίντερ (videos)

Οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν 2-1 τους «νερατζούρι» και τους έστειλαν στο Europa League. Στους «16» του Champions League η Ντόρτμουντ που νίκησε τη Σλάβια

Το ένα από τα δύο «εισιτήρια» για τους «16» Champions League είχε ήδη ως κάτοχο την Μπαρτσελόνα. Οπότε στις αποψινές (10/12) αναμετρήσεις του 6ου ομίλου, ζητούμενο ήταν ποια από τις Ίντερ και Ντόρτμουντ θα «σφράγιζε» το έτερο.

Με ρυθμιστή τους βαθμολογικά αδιάφορους «μπλαουγκράνα», οι Γερμανοί θα συνεχίσουν μαζί τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης και οι Ιταλοί θα «υποβιβαστούν» στους «32» του Europa League.

Η Ίντερ στόχευε απόψε μόνο στη νίκη, ώστε να μην την απασχολεί τι συμβαίνει στην έτερη αναμέτρηση. Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε στο «Meazza» με τα… δεύτερα αλλά αυτό, τελικά, δεν αποτέλεσε πλεονέκτημα για τους γηπεδούχους.

Προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν ν’ αποφύγουν την ήττα με 2-1 (23′ Πέρες, 87′ Φατί – 44′ Λουκάκου). Και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στη Γερμανία ν’ αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση.

Η Ντόρτμουντ έφτασε «διά πυρός και σιδήρου» στη νίκη. Η οποία, μαζί με το… δώρο της Μπαρτσελόνα, την έστειλε στους «16». Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε νωρίς (10′ Σάντσο)… κλώτσησε τις ευκαιρίες να πάρει «αέρα» στο σκορ. Και η Σλάβια Πράγας -που είχε… προειδοποιήσει ότι θα το κάνει αλλά δεν της το επέτρεψε ο Μπούρκι- ισοφάρισε (43′ Σούτσεκ) και ανέβασε τη θερμοκρασία, στο «Signal Iduna Park», στα ύψη.

Ξαναμπήκε σε «θέση οδηγού» (60′ Μπραντ) αλλά ηρέμησε μόνο με το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή. Γιατί, μεταξύ άλλων, στο 73ο λεπτό ο Κούντελα απέτυχε να… φυσήξει την μπάλα και να (ξανα)ισοφαρίσει. Ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν με 10 παίκτες από το 77′, λόγω αποβολής του Βάινγκλ (δύο κίτρινες μέσα σε 11 λεπτά).