Τα κορίτσια του Εθνικού κατάκτησαν το δεύτερο Len Trophy της ιστορίας τους

Το σήκωσαν ξανά μετά το 2010 τα κορίτσια του Εθνικού. Οι κυανόλευκες κερδίζοντας και στον δεύτερο τελικό την Ντουναϊσβάρος(14-9) με δύο νίκες, κατέκτησαν το δεύτερο Len Trophy της ιστορίας τους.

Από τρία γκολ για την ομάδα του Πειραιά είχαν οι Α. Μπενέκου και Ιωάννου, με τις Ι. Χαραλαμπίδη, Πάρκες και Ελληνιάδη από δύο, ενώ από ένα πέτυχαν οι Κοντονή και Στ. Χαραλαμπίδη.

Καταπληκτικό ξεκίνημα στον τελικό από τον Εθνικό. Αρχικά, η ομάδα του Πειραιά είχε «πνίξει» με την άμυνά της την Ντουναϊσβάρος, ενώ και η Τζόνσον ήταν… κέρβερος στο τέρμα, κρατώντας έτσι το μηδέν πίσω. Από την άλλη, οι παίκτριες της Ρουμπέση ήταν άψογες στην παίκτρια παραπάνω και έχοντας 4/4 με Ιωάννου και Πάρκες προηγήθηκαν 4-0. Η μόνη αντίδραση των Ουγγαρέζων ήρθε με το πέναλτι της Ζίλαγκι, με την Πάρκες να διαμορφώνει το 5-1 του πρώτου οκτάλεπτου.

Η αρχή στο δεύτερο οκτάλεπτο δεν ήταν ιδανική για τον Εθνικό, καθώς η αστοχία στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στην Ντουναϊσβάρος να μειώσει στα δύο γκολ τη διαφορά (6-4), στα μισά. Ωστόσο, στη συνέχεια ήταν η σειρά της Χαραλαμπίδη να «μιλήσει», όπου με δύο δικά της τέρματα αποκατέστησε την τάξη και την Τζόνσον να κρατά πίσω, η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +4 (8-4).

Με «όπλο» την άμυνά του και την Τζόνσον, ο Εθνικός κρατούσε χωρίς γκολ τις Ουγγαρέζες. Στη συνέχεια, ακολούθησαν γκολ από Χαραλαμπίδη και Ελληνιάδη, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +6 (10-4). Στα τελευταία τρία λεπτά, οι ρυθμοί έπεσαν, αλλά οι παίκτριες της Ρουμπέση διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας με το τέλος να τις βρίσκει στο +5 (11-6).

Ίδια ήταν εικόνα του ματς και στο τέταρτο οκτάλεπτο, με τον Εθνικό να έχει τον απόλυτο έλεγχο, συντηρώντας την απόστασή του από τις Ουγγαρέζες. Έτσι, χωρίς να απειληθεί στο ελάχιστο μέχρι τη λήξη, η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 14-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-3, 3-2, 3-3