Τα πάνω κάτω έφερε η Ρεν 3-1 την Άρσεναλ που είχε προηγηθεί

Τα πάνω κάτω έφερε η Ρεν στο ματς με την Άρσεναλ, κι εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή λόγω της αποβολής του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 41΄, έκανε το 0-1, 3-1.

Η ομάδα της Βρετάνης, απέκτησε προβάδισμα στη μάχη για τους «8» του Europa League.

Όπως στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Μπάτε στην φάση των «32» (ήττα με 1-0) έτσι και στη Βρετάνη, η ομάδα του Έμερι εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε. Πλέον καλείται να κάνει νέα ανατροπή, αυτή τη φορά με υπέρβαση, για να πάρει την πρόκριση.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν νωρίς, έχασαν δυο καλές ευκαιρίες στο ματς για ένα δεύτερο τέρμα, αλλά μετά την αυστηρή αποβολή του Σωκράτη στο 41’ με δεύτερη κίτρινη κατέρρευσαν, δίνοντας την ευκαιρία Ρεν να μετατρέψει τη βραδιά σε θρίαμβο.

Μάλιστα, έσπασε και η παράδοση που ήθελε να μην χάνει απέναντι σε γαλλικές ομάδες, αφού αυτή ήταν η πρώτη μετά από δέκα ματς κόντρα σε Γάλλους.

Με τον… αέρα της παράδοσης που την ήθελε μέχρι σήμερα να μην έχει χάσει ποτέ σε δέκα αναμετρήσεις με γαλλικές ομάδες, μπήκε η Άρσεναλ και κατάφερε με το «καλημέρα» να παγώσει τη Βρετάνη.

Μόλις στο 4ο λεπτό του ματς, η τύχη χαμογέλασε στον Αϊβόμπι που βρέθηκε στην περιοχή και με κάτι σαν… πλασέ ξεγέλασε τον Κούμπεκ που ήταν εκτός θέσης, βάζοντας μπροστά με 1-0 τους «κανονιέρηδες».

Το γκολ του Νιγηριανού, έλυσε τα πόδια των παικτών του Έμερι, που έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 12’ με τον Τορέιρα να μην μπορεί να νικήσει τον Κούμπεκ, ενώ στο 30ο λεπτό ο Μουστάφι από πλεονεκτική θέση έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά δεν σημάδεψε καλά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Και αφού η Άρσεναλ δεν έκανε αυτό που μπορούσε, ήρθαν τα πάνω-κάτω. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, είδε δύο κίτρινες σε διάστημα επτά λεπτών (34’ και 41’) με τη δεύτερη πάντως να είναι αυστηρή και έφυγε για τα αποδυτήρια, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του. Μάλιστα, από το φάουλ για το οποίο απεβλήθη προήλθε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα της Βρετάνης.

Στο 42’ ο Μπορουζό ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα βρήκε στο τείχος, αλλά στρώθηκε και πάλι στον ίδιο που με σουτ-κανονιά, νίκησε τον Τσεχ και έγραψε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Έμερι κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος! Η αποβολή του Σωκράτη, αποδείχθηκε καθοριστική και άλλαξε τα δεδομένα στην επανάληψη.

Οι Γάλλοι, μπήκαν με αυτοπεποίθηση και σε δύο περιπτώσεις, με τον Μπορουζό στο 58’ και τον Μπεν Αρφά στο 62’ άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά έπεσαν πάνω στον Τσεχ.

Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες της Ρεν, το έκανε ο Μονρεάλ στο 65’, όταν μετά από σέντρα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσεζ, βάζοντας με τον τρόπο αυτό μπροστά του Γάλλους με 2-1.

Μάλιστα, στο 88ο λεπτό, ο Σαρ που βρήκε ανοικτή την άμυνα των Λονδρέζων νίκησε τον Τσεχ και έγραψε το τελικό 3-1, που αυτόματα καθιστά φαβορί για την πρόκριση την ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν.