Τα ζευγάρια στο εναρκτήριο λάκτισμα της πρεμιέρας και ο κυβερνητικός μποναμάς

Super League

Μπορεί η κλήρωση για το πρόγραμμα του πρωταθλήματος στη Super League να έγινε κανονικά σήμερα (9/8) αλλά η -αναγκαία για το εναρκτήριο λάκτισμα- έγκριση της προκήρυξης ήταν «στον αέρα» ως το απόγευμα. Στα γραφεία του συνεταιρισμού δεν πήγαν τα προσχέδια της συμφωνίας ανάμεσα στις 7 «άστεγες» ΠΑΕ και την ΕΡΤ. Επίσης, κάποιες από τις ΠΑΕ που έχουν συμβληθεί με τη Nova, απαίτησαν εγγυήσεις ανάλογες με αυτές που δόθηκαν στις 7. Με συνέπεια να μετατεθεί η τελική σύνταξη και ψήφιση της προκήρυξης για την ερχόμενη Δευτέρα (13/8).

Ακολούθησε σύσκεψη με τον υπουργό Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης, Νίκο Παππά, τον υφυπουργό Αθλητισμού, Γιώργο Βασιλειάδη, και -ως εκπροσώπους της λίγκας- τους Γιώργο Σπανό (ΠΑΕ Ατρόμητος), Αλέξη Κούγια (ΠΑΕ ΑΕΛ).

Οι κυβερνώντες δεν αρνήθηκαν τον μποναμά και στις υπόλοιπες ΠΑΕ. Δεσμεύτηκαν ότι θα αναλάβει η ΕΡΤ όποιες ΠΑΕ δεν έχουν την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 σύμβαση με τη Nova. Και πως ο φορέας της δημόσιας τηλεόρασης θα καλύψει τη διαφορά των συμβολαίων (μεταξύ των ΠΑΕ που ανήκουν σε Nova και ΕΡΤ) για τις 3 ομάδες που θα υποβιβαστούν στη Super League 2 (κατηγορία που θα δημιουργηθεί την επόμενη αγωνιστική χρονιά).

Κατόπιν αυτών τα μέλη του συνεταιρισμού, παρά το γεγονός ότι η σύμβαση θα υπογραφεί την Παρασκευή, κατάρτισαν σήμερα και ενέκριναν την προκήρυξη. Η οποία προβλέπει υποβιβασμό τριών ποδοσφαιρικών εταιριών και προβιβασμό μιας. Απόφαση με την οποία διαφωνεί η Football League και έτσι την τελική απόφαση θα λάβει η ΕΠΟ.

Το δεδομένο, πάντως, είναι ότι το πρωτάθλημα θα αρχίσει στην προγραμματισμένη ημερομηνία, δηλαδή στις 25 Αυγούστου. Κατά τη διαδικασία του καταρτισμού για το πρόγραμμα η κληρωτίδα ήταν… καλή με τις βασικές διεκδικήτριες του τίτλου και καμιά δεν θα «πέσει στα βαθιά» με το…καλημέρα.

Η πρεμιέρα της Super League: Ξάνθη-Παναθηναϊκός, ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιτωλικός-Ατρόμητος, Πανιώνιος-ΟΦΗ, Λαμία-Άρης, ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης, Ολυμπιακός-Λεβαδειακός, Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ.

Τα μεγάλα ντέρμπι του «μαραθωνίου»: αγωνιστική ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, αγωνιστική Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ, αγωνιστική ΑΕΚ-Ολυμπιακός, αγωνιστική Άρης-ΠΑΟΚ, αγωνιστική ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός, αγωνιστική Παναθηναϊκός-ΑΕΚ, 10η αγωνιστική Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός19η αγωνιστική ΑΕΚ-ΠΑΟΚ20η αγωνιστική ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός21η αγωνιστική Ολυμπιακός-ΑΕΚ22η αγωνιστική ΠΑΟΚ-Άρης23η αγωνιστική Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ24η αγωνιστική ΑΕΚ-Παναθηναϊκός25η αγωνιστική Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός.

Το πλήρες πρόγραμμα του πρώτου γύρου: 

Η 1η αγωνιστική 
Ξάνθη-Παναθηναϊκός
ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα
Παναιτωλικός-Ατρόμητος
ΟΦΗ-Πανιώνιος
Λαμία-Άρης
ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης
Ολυμπιακός-Λεβαδειακός
Απόλλων Σμύρνης-Λάρισα

2η αγωνιστική
Παναιτωλικός-ΟΦΗ
Πανιώνιος-ΠΑΟΚ
Ατρόμητος-Ξάνθη
Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ
Παναθηναϊκός-Λαμία
Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα
Άρης-ΑΕΛ
Λεβαδειακός-Απόλλων Σμύρνης

3η αγωνιστική
ΟΦΗ-ΠΑΟΚ
Ξάνθη-Παναιτωλικός
ΑΕΚ-Πανιώνιος
Λαμία-Ατρόμητος
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης
ΑΕΛ-Παναθηναϊκός
Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα
Άρης-Λεβαδειακός

4η αγωνιστική
Ξάνθη-ΟΦΗ
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ
Παναιτωλικός-Λαμία
Πανιώνιος-Ολυμπιακός
Ατρόμητος-ΑΕΛ
Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης
Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός
ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης

5η αγωνιστική
ΟΦΗ-ΑΕΚ
Λαμία-Ξάνθη
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ
ΑΕΛ-Παναιτωλικός
Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος
Λεβαδειακός-Ατρόμητος
Άρης-Αστέρας Τρίπολης
Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα

6η αγωνιστική
Λαμία-ΟΦΗ
ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Ξάνθη-ΑΕΛ
ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης
Παναιτωλικός-Λεβαδειακός
Πανιώνιος-Άρης
Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα
Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός

7η αγωνιστική
ΟΦΗ-Ολυμπιακός
ΑΕΛ-Λαμία
Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ
Λεβαδειακός-Ξάνθη
Άρης-ΠΑΟΚ
ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός-Πανιώνιος
Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης

8η αγωνιστική
ΑΕΛ-ΟΦΗ
Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης
Λαμία-Λεβαδειακός
ΑΕΚ-Άρης
Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης
Πανιώνιος-Ατρόμητος

9η αγωνιστική
ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης
Λεβαδειακός-ΑΕΛ
Άρης-Ολυμπιακός
ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία
Παναθηναϊκός-ΑΕΚ
Αστέρας Τρίπολης-Ξάνθη
Ατρόμητος-ΠΑΟΚ
Πανιώνιος-Παναιτωλικός

10η αγωνιστική
Λεβαδειακός-ΟΦΗ
Απόλλων Σμύρνης-Άρης
ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός
Λαμία-Αστέρας Τρίπολης
ΑΕΚ-Ατρόμητος
Ξάνθη-Πανιώνιος
ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός

11η αγωνιστική
ΟΦΗ-Άρης
ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός
Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης
Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ
Ατρόμητος-Ολυμπιακός
Πανιώνιος-Λαμία
Παναιτωλικός-ΑΕΚ
ΠΑΟΚ-Ξάνθη

12η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ
Άρης-Παναθηναϊκός
Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης
Απόλλων Σμύρνης-Ατρόμητος
ΑΕΛ-Πανιώνιος
Ολυμπιακός-Παναιτωλικός
Λαμία-ΠΑΟΚ
ΑΕΚ-Ξάνθη

13η αγωνιστική
ΟΦΗ-Παναθηναϊκός
Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα
Ατρόμητος-Άρης
Πανιώνιος-Λεβαδειακός
Παναιτωλικός-Απόλλων Σμύρνης
ΠΑΟΚ-ΑΕΛ
Ξάνθη-Ολυμπιακός
ΑΕΚ-Λαμία

14η αγωνιστική
Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ
Παναθηναϊκός-Ατρόμητος
ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος
Άρης-Παναιτωλικός
Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ
Απόλλων Σμύρνης-Ξάνθη
ΑΕΛ-ΑΕΚ
Ολυμπιακός-Λαμία

15η αγωνιστική
ΟΦΗ-Ατρόμητος
Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης
Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα
Ξάνθη-Άρης
ΑΕΚ-Λεβαδειακός
Λαμία-Απόλλων Σμύρνης
Ολυμπιακός-ΑΕΛ

 

Διαβάστε επίσης