Τένις: Άμεσος αποκλεισμός για Σάκκαρη στο Τορόντο (video)

Πρόωρο αποκλεισμό γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στο Τορόντο. Πρόωρο και στενάχωρο, έτσι όπως εξελίχτηκε το ματς, γιατί έχασε συνολικά τρία ματς μπολ και τελικά το ματς.

Η πρωταθλήτριά μας κάμφθηκε με 2-1 σετ από την Άλισον Ρισκ στον 1ο γύρο του Rogers Cup. Πήρε το 1ο σετ (6-4) από την Άλισον Ρισκ αλλά η επικίνδυνη Αμερικανίδα κέρδισε με 6-2 και με 7-6 (7) τα 2 επόμενα και πήρε εκείνη το εισιτήριο για τον 2ο γύρο όπου θα παίξει με την Καρολίνα Πλίσκοβα.

Ο αγώνας κράτησε 2.20 λεπτά και η Μαρία Σάκκαρη είχε τεράστια ευκαιρία να τον κερδίσει αφού στο τάι μπρέικ του 3ου σετ προηγήθηκε με 6-3! Ενώ ήθελε ένα μόλις πόντο για την πρόκριση η αντίπαλος της “σβήνει” τα 3 ματς πόιντ, ισοφαρίζει σε 6-6 και θα προηγηθεί με 7-6.

Η Σάκκαρη “σβήνει” ματς πόιντ αλλά θα υποστεί μίνι μπρέικ στο 8-7 και όλα θα τελειώσουν. Η Αμερικανίδα που είναι στο Νο37 διανύει τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης της και μετά τη νίκη της “χτύπησε” από χαρά την κοιλιά της!

Οι πόντοι ήταν 105-97 υπέρ της Ρισκ ενώ η Μαρία είχε 8-4 διπλά λάθη αλλά και 9-3 άσους. Η Σάκκαρη τελείωσε με 3/7 μπρέικ πόιντ και η αντίπαλος της με 4/13.

Επόμενος σταθμός για την Μαρία θα είναι το Western & Southern Open που θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στο Σινσινάτι.