Tένις: Το παλεύουν με τους Αμερικάνους Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Στο διπλό μικτό θα κριθεί η δεύτερη αναμέτρηση της Ελληνικής ομάδας στο Hopman Cup, με αντίπαλο τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Σάκκαρη και Τσιτσιπάς θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Γουίλιαμς/Τιαφό στο παιχνίδι που θα κρίνει τη νίκη, στην 3η ημέρα των αγώνων στο Περθ.

Στο πρώτο ματς του tie, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την πρώτη του singles νίκη στο θεσμό, επικρατώντας 6-3, 6-7(3), 6-3 του Φράνσις Τιαφό.

Ο 20χρονος πρωταθλητής μας, Νο15 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά την ήττα από τον Κάμερον Νόρι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, έδειξε να πατάει πολύ καλύτερα στην RΑC Arena και να παρουσιάζεται σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το “προβληματικό” ματς με τον Βρετανό.

Ήταν το δεύτερο μεταξύ τους meeting, μετά από αυτό στο NextGen του Μιλάνου, με τον Στέφανο να χρειάζεται 2 ώρες και 15 λεπτά για να φτάσει στη δύσκολη νίκη ξανά επί του 20χρονου Αμερικανού.

«Στο πρώτο ματς με τον Κάμερον, δεν ένιωσα καλά. Δεν μπορούσα να αντέξω. Ένιωθα ότι ξέμενα από ανάσες. Σήμερα, ένιωσα πιο άνετα στα μεγάλα ράλι και τα χτυπήματά μου ήταν καλύτερα. Ένιωσα περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ο Φράνσις μου είπε ότι ένιωσε ακριβώς όπως ένιωθα κι εγώ στο πρώτο ματς. Του είπα ότι πιθανότατα οφείλεται στο jet lag και στη ζέστη» είπε ο Στέφανος αμέσως μετά.

Ακολούθησε ο σπουδαίος αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη με τη Σερένα Γουίλιαμς όπου η Αμερικανίδα Θρύλος επιβλήθηκε 7-6(3), 6-2 της κορυφαίας Ελληνίδας.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε προβάδισμα με 3-1 games, όμως στη συνέχεια η Σερένα ανέβασε την απόδοσή της και έπαιξε πιο αποφασιστικά και ψύχραιμα στις κρίσιμες στιγμές, κατακτώντας το πρώτο σετ στο tie break.

Στο 2ο σετ, το έργο της 36χρονης ήταν πιο εύκολο, κυριαρχώντας της αντιπάλου της στην RAC Arena.

Η Γουίλιαμς τελείωσε το ματς με 29 winners και 13 άσους, στη 1 ώρα και 44 λεπτά αγώνα.