Τεσσάρα η Μπάγερν στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από την περασμένη σεζόν επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Λίβερπουλ και Αταλάντα πήραν τα τρίποντα στον όμιλό τους με νίκες στις έδρες των Άγιαξ και Μίντιλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Πόρτο, ενώ Ίντερ και Γκλάντμπαχ κέρδισαν από έναν βαθμό μετά το μεταξύ τους 2-2 στο Μιλάνο.

Δύο μήνες πριν έφτασε στο τέλος του δρόμου, γεύτηκε το νέκταρ του 6ου Champions League και πιστοποίησε την ανωτερότητά της από κάθε άλλο μεγαθήριο. Πίσω στο παρόν, το μόνο που έχει αλλάξει για την αρμάδα του Χάνσι Φλικ είναι το έτος της αγωνιστικής περιόδου. Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε την πορεία της υπεράσπισης του τίτλου με περίπατο, τιμωρώντας την εκ νέου προβληματική Ατλέτικο Μαδρίτης και επιφύλαξε τεσσάρα στην πλάτη του Τσόλο Σιμεόνε, στο 100ο παιχνίδι του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ (73’ Σαρ), Σίλε, Αλάμπα, Ερναντέζ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (83’ Μαρτίνεθ), Τολισό, Μίλερ (83’ Ντέιβις), Κομάν (73’ Κόστα), Λεβαντόφσκι (83’ Τσούπο-Μοτίνγκ)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Φελίπε, Σάβιτς, Λόντι, Καράσκο (76’ Βιτόλο), Κόκε (79’ Τορέιρα), Ερέρα, Γιορέντε (79’ Λεμάρ), Σουάρες (76’ Κορέα), Φέλιξ

H Λίβερπουλ ήταν εκτός ρυθμού και στάθηκε τυχερή που κατάφερε να φύγει με το 0-1 από την έδρα του Αγιαξ.

Οι Reds που είχαν σημαντικές απουσίες, βρήκαν το γκολ σε ωραία ενέργεια του Μανέ (35′), αλλά με την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα από τα πόδια του Ταλιαφίκο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Το παιχνίδι είχε ταχύτητα, μα όχι και καλά τελειώματα, με τη Λίβερπουλ να μένει στη 2η θέση του 4ου ομίλου εξαιτίας της τεσσάρας που έριξε η Αταλάντα στη Μίντιλαντ.

Άγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μπλιντ (84′ Χούντελααρ), Σούουρς (84′ Τραορέ), Ταλιαφίκο, Μαζραουί, Μαρτίνες, Γκρέβενμπερχ, Κλάασεν (74′ Εκελκαμπ), Κούντους, Νέρες (74′ Λαμπιάντ), Τάντιτς

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν, Γκόμες, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Τζόουνς (46′ Χέντερσον), Μίλνερ, Σαλάχ (60′ Σακίρι), Μανέ (60’Μιναμίνο), Φιρμίνο (60′ Ζότα).

Πέρσι, στην πρώτη φορά της στο Champions League ξεκίνησε με ασήκωτη ήττα στην Παρτιζάν και στο κλείσιμο του πρώτου γύρου είχε μετρήσει τρεις ήττες. Τελικά έκανε το αδιανόητο και έφτασε μέχρι τα προημιτελικά. Φέτος όμως η Αταλάντα έχει μάθει και έκανε ιδανική αρχή. Οι Ιταλοί πέρασαν εύκολα με 0-4 από τη Μίντιλαντ, παίζοντας μάλιστα εντυπωσιακά και χάνοντας ευκαιρίες ακόμα και για διπλάσιο σκορ.

Αρχικά ο Σαπάτα είχε δοκάρι (16′), αλλά 10 λεπτά αργότερα ήταν εύστοχος ανοίγοντας το σκορ με πλασέ. Η βολίδα του Πάπου Γκόμες από τα 15 μέτρα (36′) κλείδωσε το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Βέβαι η φιέστα είχε και συνέχεια, καθώς ο Μουριέλ (42′) και ο Μίραντσουκ με υπέροχο γλυκό τελείωμα (89′) ολοκλήρωσαν τη σπουδαία νίκη της Αταλάντα και με το καλησπέρα την έστειλαν στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Μίντιλαντ (Μπριάν Πρίσκε): Γιάνσεν, Σβιατσένκο, Σολτς, Αντερσον, Παουλίνιο, Σίστο (87′ Αντερσον), Μέιμπιλ (75′ Βίμπε), Ντρέιερ, Ονιέκα (87′ Κράεβ), Καγιούστε (76′ Μάντσεν), Κάμπα (60′ Εβάντερ)

Αταλάντα (Τζανμπιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Τολόι, Τζίμσιτι, Χάτεμπερ, Γκόσενς, Ρομέρο (86′ Παλομίνο), Γκόμες (68′ Πάσαλιτς), Ντε Ρουν, Φρόιλερ (80′ Πεσίνα), Μουριέλ (68′ Ιλιτσιτς), Σαπάτα (80′ Μίραντσουκ).

Λίβερπουλ – Μίντιλαντ

Ο Λουκάκου συνεχίζει να σκοράρει στην Ευρώπη και η Ίντερ δε… χάνει! Στο Σαν Σίρο, η Γκλάντμπαχ κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις, αλλά ο Βέλγος δεν την άφησε να πανηγυρίσει ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Ίντερ παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες, αφού εκτός από τον Χακίμι που βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό λίγες ώρες πριν τη σέντρα, εκτός ήταν και οι Σκρίνιαρ, Γιανγκ, Γκαλιαρντίνι, Σένσι, Βετσίνο. Ετσι, ήταν μια από τις… σπάνιες φορές που ο Έρικσεν πήρε θέση στο βασικό σχήμα. Οι νερατζούρι είχαν τον έλεγχο, την κατοχή και πίεσαν από την αρχή τους Γερμανούς. Στο 12ο λεπτό ο Ματέο Νταρμιάν είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει. Ο Ιταλός ήταν αυτός που δημιούργησε και τη δεύτερη φάση, αλλά ο Έρικσεν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σόμερ. Ο Δανός είχε ακόμα μια φάση, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Ιντερ είχε τον έλεγχο και λίγο πριν το τέλος έχασε καλή φάση για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Λουκάκου δεν ήταν αποτελεσματικός.

Ο Κόντε πέρασε στο β’ μέρος τον Λαουτάρο στη θέση του Σάντσες και η ομάδα του έγινε πιο επιθετική. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους «Νερατζούρι», αφού στο 49′ ο Λουκάκου με ιδανικό τελείωμα σκόραρε για ένατο διαδοχικό ευρωπαϊκό παιχνίδι. Ωστόσο, η Γκλάντμπαχ από το… πουθενά κατάφερε στο 60′ να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Τουράμ έκανε εξαιρετική ντρίμπλα, ο Βιδάλ τον ανέτρεψε και ο Μπενσεμπαϊνί ισοφάρισε σε 1-1 από την άσπρη βούλα. Εξαιρετικός ρυθμός στη συνέχεια, με την Ίντερ να απειλεί στο 74′ με τον Νταρμιάν, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η Γκλάντμπαχ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Πλεά δεν ήταν αποτελεσματικός. Στο 83′ η Ίντερ ακούμπησε το γκολ, όμως το γυριστό του Λαουτάρο σταμάτησε στο δοκάρι. Οι Γερμανοί ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα, αφού στο 84′ από την εξαιρετική ασίστ του Πλεά, ο Χόφμαν πέτυχε το 2-1. Η Ίντερ πίεσε ασφυκτικά και στις καθυστερήσεις ο Λουκάκου από κοντά διαμόρφωσε το 2-2.

Γκλάντμπαχ – Ρεάλ Μαδρίτης

Χωρίς τον Κέβιν ντε Μπρόινε, η Μάντσεστερ Σίτι χάνει πολλή από την δύναμή της, όπως επιβεβαίωσε και στην πρεμιέρα της στο Champions League, όπου τα… χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση της Πόρτο (3-1) στο «Έτιχαντ», ξεκινώντας πάντως με νίκη κορυφής στον τρίτο όμιλο, ούσα πρώτη μαζί με τον Ολυμπιακό.

Ο Σέρζιο Κονσεϊσάο, για πρώτη φορά από τότε που κάθεται στον πάγκο των Δράκων, ξεκίνησε με διάταξη 3-5-2, αιφνιδιάζοντας τον Πεπ Γκουαρδιόλα και τους Πολίτες, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ο πλήρης αιφνιδιασμός, βεβαίως, ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν ο Λουίς Ντίας με πολύ ωραίο διαγώνια κίνηση πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Έντερσον και έγινε ο τρίτος Κολομβιανός που σκοράρει στο ντεμπούτο του στο Champions League, μετά τους Φαουστίνο Ασπρίγια (το 1997 με τη Νιουκάστλ) και Τζον Λουκουμί (το 2019 με την Γκενκ).

Η χαρά των νταμπλούχων Πορτογαλίας κράτησε μόλις επτά λεπτά, όσα χρειάστηκε ο Πέπε για να θυμηθεί τα νιάτα του και να κάνει ένα αχρείαστο φάουλ – πέναλτι στον Ραχίμ Στέρλινγκ.

Ο Σέρχιο Αγουέρο, από την άσπρη βούλα, σκόραρε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό ματς από τις 22 Οκτωβρίου του 2019 (ένας χρόνος, παρά μια ημέρα!) και μπήκε στην πρώτη δεκάδα των σκόρερ των Κυπέλλων Ευρώπης με 62 γκολ (σε 102 ματς), όσα και ο Ρούουντ Φαν Νίστελροϊ (αυτός σε 92 παιχνίδια).

Παρά την γρήγορη ισοφάριση, η Σίτι δεν απείλησε εκ νέου στο πρώτο ημίχρονο την εστία του Αγουστίν Μαρτσεσίν, σε αντίθεση με την Πόρτο, η οποία με την διάταξη που επέλεξε ο Κονσεϊσάο ήταν πολύ σταθερή στην άμυνα και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου όμως η Σίτι κατάφερε να είναι πιο αποτελεσματική και να φτάσει στην ανατροπή και, εντέλει, στη νίκη. Ο Ιλκάι Γκιντογκάν, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ (65′), υπενθύμισε και με γκολ πόσο σημαντικός είναι για τους Πολίτες.

Η Πόρτο προσπάθησε ανεπιτυχώς να αντιδράσει, στο 68′ ο Γκουαρδιόλα έβαλε ως αλλαγές τους Φιλ Φόντεν και Φεράν Τόρες και, πέντε λεπτά αργότερα, οι δύο τους συνδυάστηκαν άψογα, με τον Ισπανό να «κλειδώνει» τη νίκη για την Σίτι.

Το φινάλε, πάντως, δεν ήταν το ιδεατό για τους γηπεδούχους, αφού ο Φερναντίνιο άντεξε μόλις πέντε λεπτά στο γήπεδο και αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό, δίνοντας την θέση του στον Τζον Στόουνς.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Γαρθία, Κανσέλο – Γκιντογκάν (68′ Φόντεν), Ρόδρι (85′ Φερναντίνιο / 90′ λ. τρ. Στόουνς) – Μαχρέζ, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ – Αγουέρο (68′ Φεράν Τόρες).

Πόρτο (Σέρζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν – Μπεμπά, Πέπε, Σαρ (80′ Εβανίλσον) – Κορόνα (77′ Νανού), Ουρίμπε, Σέρζιο Ολιβέιρα, Ζαϊντού (77′ Νακατζίμα) – Φάμπιο Βιέιρα (77′ Ταρεμί), Μαρεγκά, Λουίς Ντίας (55′ Μαναφά).