Θαύμα θαυμάτων, Γιουβέντους – Βιγιαρεάλ 0-3! Στους «8» το «γαλάτικο χωριό» του ποδοσφαίρου (video)

Η Βιγιαρεάλ «έπνιξε» 3-0 τη Γιουβέντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, κατάφερε να σκοράρει τρία τέρματα μέσα στην Ιταλία και έτσι πήρε μια τεράστια πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League, αφήνοντας εκτός θεσμού τη «μεγάλη κυρία». Στο πρώτο ματς, 1-1.

Το σύνολο του Ουνάι Έμερι, που πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα του από αγώνες νοκ-άουτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, αφού άντεξε την πίεση που δέχθηκε στο πρώτο μέρος από τους «μπιανκονέρι», εμφανίστηκε πολύ πιο έτοιμο στο δεύτερο 45λεπτο και με τρία τέρματα κατάφερε να διαλύσει την αντίπαλό της, πετώντας την εκτός διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό, με τη Γιουβέντους να έχει τις καλύτερες στιγμές στο 45λεπτο. Αρχικά, οι Μοράτα και Βλαάχοβιτς απείλησαν τη Βιγιαρεάλ, όμως ο Ρούλι ήταν στη θέση του και απέκρουσε. Η μεγαλύτερη στιγμή για τους «μπιανκονέρι» ήταν ξανά με τον Βλάχοβιτς που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι Ισπανοί είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Λο Σέλσο, όμως το σουτ του Αργεντίνου πέρασε λίγο άουτ. Τελευταία καλή στιγμή ήταν με τον Μοράτα στο 44′ που όμως πρόλαβαν να τον κόψουν οι αμυντικοί. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς τέρματα (0-0).

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν σε αρχικό στάδιο να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου και το παιχνίδι φαινόταν να οδεύει προς την παράταση. Όλα αυτά μέχρι το 78ο λεπτό, όταν ο Ρουγκάνι ανέτρεψε τον Κοκλέν μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής έπειτα από τη συμβολή του VAR καταλόγισε το πέναλτι, και έτσι ο Ζεράρ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, η Γιουβέντους βγήκε όλη μπροστά για να ισοφαρίσει, όμως αντί αυτού, το «κίτρινο υποβρύχιο» βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Πάου Τόρες να βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή, έπειτα από την πάσα του Οριέ, για το 2-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντανζούμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έπειτα από χέρι του Ντε Λιχτ. Έτσι η Βιγιαρεάλ με αυτό το 3-0 πήρε πανηγυρική πρόκριση και θα βρίσκεται στα προημιτελικά του Champions League.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Ντε Λιχτ (79’ Ντιμπάλα), Ντανίλο, Κουαδράδο, Ρουγκάνι, Αρτούρ, Ραμπιό, Λοκατέλι, Μοράτα (86’ Κεν), Βλάχοβιτς

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Αλμπιόλ, Οριέ, Πάου Τόρες, Παρέχο (86’ Πεδράθα), Εστουπινιάν, Καπού, Τριγέρος (64’ Κοκλέν), Λο Σέλσο (74’ Ζεράρ Μορένο), Πίνο (64’ Τσουκβουέζε), Ντανζουμά.