Θρύλος στην Τουρκία 3-1 σετ την Μπούρσα και κούπα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία και με θρυλική νίκη των κοριτσιών του στην Προύσα, έφερε την πρώτη κούπα στο γυναικείο βόλεϊ! Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν 3-1 σετ της Μπούρσα (25-23, 20-25, 18-25, 16-25) και σε συνδυασμό με την ήττα 3-2 στον πρώτο αγώνα κατέκτησαν το CEV Challenge Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ!

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς επικράτησε της Μπούρσα που δεν είχε χάσει σετ στην έδρα της μέχρι σήμερα στην Ευρώπη και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου ευρωπαϊκού τροπαίου της ιστορία του βόλεϊ γυναικών.

Τεράστια εμφάνιση από την Σάσκια Χίπε και τη Στέλλα Χριστοδούλου με δικό της άσο έδωσε το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Με την Αλμπαϊράκ στην γραμμή του σερβίς η Μπούρσα ξεκίνησε την αναμέτρηση με σερί 3-0 μετά από πάιπ της Γιλντιρίμ. Ο Ολυμπιακός έχασε πολλές πρώτες μπάλες με τις Τουρκάλες να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στο μπλοκ. Κάπως έτσι παρά τους πρώτους χρόνους της Γιώτα η Μπούρσα έφτασε με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από χαμένη επίθεση της Νιεμέρ.

Οι Τουρκάλες με μπλοκ της Αλμπαϊράκ έφτασαν στο double score για το 10-5. Τα λάθη για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκαν έτσι παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχες έδειξαν σε κάποιες φάσεις αποδιοργανωμένες πήραν τις κόντρα μπάλες και έφτασαν στο 10-6 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός μετά από λάθος της Λέις και επίθεση της Χίπε κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά αλλά ένας άσος της Αλμπαϊράκ έφερε τη διαφορά και πάλι στο +6 (20-14) για την Μπούρσα.

Με την Χίπε να είναι ασταμάτητη ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 20-17 μετά από μπλοκ της Πολ και ανάγκασε τον προπονητή της Μπούρσα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός έκανε τεράστια αντεπίθεση στο φινάλε του σετ και με άσο της Χριστοδούλου κατάφερε να μειώσει σε 24-23 αλλά μια επίθεση της Ντιμίτροβα έδωσε το σετ στην Μπούρσα.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός. Με την Χίπε να είναι αποτελεσματική στην γραμμή του σερβίς και με την Στεφανί Νιεμέρ να ανεβάζει την απόδοσή της επιθετικά η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς πήρε κεφάλι δύο πόντων για το πρώτο τεχνικό τάιμ (8-6) με την Αμερικανίδα ακραία.

Με λάθος επίθεση της Γιλντιρίμ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-6 και είχε τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Με την Χίπε να σηκώνει το επιθετικό βάρος και την Χριστοδούλου να μοιράζει σωστά το παιχνίδι η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Με άσο της Πολ η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 18-13 αλλά με Γιλντιρίμ και Ντιμίτροβα η Μπούρσα μάζεψε τη διαφορά (18-16) σχετικά γρήγορα. Οι Τουρκάλες έμειναν στο παιχνίδι μέχρι το μπλοκ της Μπέλιεν στη Χίπε για το 22-20. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενες με σερί 3-0 κατέκτησαν το σετ με 25-20 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενες με άσο της Πολ προηγήθηκαν με 6-3 για να φτάσουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8 μετά από πλασέ της Γιώτα. Η ψυχολογία για τον Ολυμπιακό φάνηκε ότι άλλαξε όταν δεν αγχώθηκε όταν η Μπούρσα πλησίασει με 13-12 και επίθεση της Ντιμίτροβα.

Με το μπλοκ της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει σερί και να οδηγήσει το τρίτο σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Οι φιλοξενούμενες πλέον έχοντας βρει τα πατήματά τους κατάφεραν να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικές σε μπλοκ και επίθεση φτάνοντας στο 23-13 μετά από λάθος της Γιλντιρίμ. Διαδοχικά λάθη όμως των παικτριών του Κοβάσεβιτς επέτρεψαν στην Μπούρσα να πλησιάσει αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη και ο Ολυμπιακός με την Χίπε έφτασε στο 25-18 και το 2-1 στα σετ.

Στην αρχή του τέταρτου σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, βρίσκοντας τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις. Στο 9-9, η Μπούρσα έκανε 3-0 σερί και φτάσαμε στο 12-9. Ο Ολυμπιακό μείωσε σε 13-12 με τα λάθη των Τουρκάλων. Στο 14-13, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 με πολλές λύσεις από το μπλοκ και τους άσους και έφτασε στο 14-18. Στο 15-18, ένα εκπληκτικό σερί 5-0 με όλες τις αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να σκοράρουν έφερε το 15-20 και το 15-23 και το 16-25 ήταν το «επισφράγισμα» της ιστορικής στιγμής του Ολυμπιακού.