Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σκόρπισε 4-1 την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός ήταν θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο, όπου όχι απλά ανέτρεψε το σε βάρος του 0-1 από το γκολ του Πόνσε στο 3’, αλλά ισοπέδωσε την ΑΕΚ με 4-1. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι πλέον στο +8  στη μάχη της 2ης θέσης από την Ένωση και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση ως προς το 2ο εισιτήριο για το Champions League.

H AEK προηγήθηκε 1-0 με τον Πόνσε στο 3’, με μια εικόνα που μπορούσε να την φέρει ακόμα και με δύο γκολ μπροστά, αλλά ο Σα που είχε ευθύνη στο πρώτο γκολ σταμάτησε δύο φορές τον Μάνταλο στο 25’ και το 26’, ενώ γλίτωσε αυτογκόλ του Σισέ στο 37’ με το πρώτο μέρος να τελειώνει μέσα σε αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Στην επανάληψη η είσοδος Τοροσίδη (κυρίως) και Λάζαρου έδωσε ξανά φλόγα, πάθος, ένταση, ενέργεια. Η εικόνα άλλαξε με τον Γκιγιέρμε και τον Καμαρά να κυριαρχούν στο κέντρο. Ο μέσος από την Γουινέα έκανε το 1-1 στο 50’ και παρά τον τραυματισμό του Λάζαρου που είχε περάσει αλλαγή αντί του Ντίας στο 67’ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν γκολ του Φορτούνη στο 72’ μετά από σφάλμα του Σιμόες, γκολ του Χασάν από έξοχη ενέργεια και ασίστ του Ποντένσε στο 82’ και το γκολ-σφραγίδα στο 87’ από τον Φορτούνη για το σαρωτικό 4-1.

Η ΑΕΚ ξετύλιξε το διπλό δώρο των Βούκοβιτς και Σα μόλις στο 3ο λεπτό, μπαίνοντας από την αρχή μπροστά στο σκορ. Ο Βούκοβιτς έκανε λάθος πάσα, ο Κλωναρίδης έκλεψε και έκανε την κούρσα από το δεξί «φτερό» για να βγάλει τη σέντρα μέσα στην περιοχή. Ο Σα βγήκε, αλλά δεν μάζεψε σταθερά την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Πόνσε που με ψυχραιμία κοντρόλαρε και έκανε το 0-1. Για δεύτερη σερί Κυριακή οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν γκολ στο ίδιο λεπτό!

Η ΑΕΚ μέχρι το 15ο λεπτό κατάφερε να κρατάει χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι. Ήταν το 17ο λεπτό όταν για πρώτη φορά, ο Φορτούνης κατάφερε να βγάλει μια εξαιρετική σέντρα και ο Ντίας πρόλαβε την έξοδο του Μπάρκα για να στείλει την μπάλα άουτ. Αυτή η φάση και του 22ου λεπτού, όταν ο Χασάν άρπαξε την μπάλα από το λάθος γύρισμα του Τσόσιτς και μπήκε από δεξιά για να την κόψει στον επερχόμενο Φορτούνη που όμως είχε κάνει ένα βήμα πιο μπροστά και βρήκε την μπάλα άσχημα για να τη στείλει άουτ, ήταν οι μοναδικές στιγμές που η ΑΕΚ έχασε τον έλεγχο.

Έχοντας αποκόψει τον Φορτούνη από το παιχνίδι και με τον Οικονόμου να κάνει αρκετές βαθιές μπαλιές που είχαν αποτέλεσμα, στα νώτα της άμυνας του Ολυμπιακού, η ΑΕΚ άγγιξε το δεύτερο γκολ με τον Μάνταλο στο 25ο και το 26ο λεπτό. Ο Γκάλο εκτέλεσε φάουλ γρήγορα στην πρώτη περίπτωση και ο Μάνταλος πλάσαρε αλλά ο Σα βγήκε γρήγορα για να κόψει. Αμέσως μετά σέντρα του Λιβάια από δεξιά βρήκε τον Μάνταλο στο ύψος του δεύτερου δοκαριού, στο ύψος του πέναλτι, το εναέριο βολ-πλανέ του αρχηγού της Ένωσης κατάφερε να εξουδετερώσει εντυπωσιακά ο Σα.

Με τον Μεριά και τον Τσιμίκα σε κάκιστη μέρα και τα άκρα του Ολυμπιακού μπλοκαρισμένα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει ως το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο 37’ ο Σισέ λίγο έλειψε να σημειώσει το αυτογκόλ της χρονιάς με τον Σα να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά γύρισμα του στόπερ του.

Ο Μαρτίνς δεν είχε άλλη επιλογή, από το να βάλει τον Μεριά στο κέντρο της άμυνας αντί του Βούκοβιτς, περνώντας τον Τοροσίδη στο ματς αντί του Σέρβου, ενώ ο Λάζαρος πήρε τη θέση του Ντίας.

Η ΑΕΚ πήγε να βρει κόντρα επίθεση στο 47’ με τον Πόνσε και δύο παίκτες της ΑΕΚ να φεύγουν με δύο του Ολυμπιακού, αλλά τον συνδυασμό να γίνεται λάθος. Στην επόμενη φάση ο Μάνταλος αντί να βγάλει αριστερά σουτάρει άουτ και έτσι ο Ολυμπιακός αμέσως μετά βρήκε την ισοφάριση. Ο Τοροσίδης έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ποντένσε που έκανε ψαλίδι πάνω στον Τσόσιτς και από εκεί αυτή φτάνει στον Καμαρά, που σουτάρει δυνατά με το αριστερό. Ο Μπάρκας παρότι άγγιξε την μπάλα, δεν μπορούσε να αποτρέψει την πορεία της μπάλας, που μάλλον κόντραρε και κάπου ελάχιστα.

Ο Μανόλο Χιμένεθ στο 57’ πέρασε τον Μπακασέτα αντί του Κλωναρίδη στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πλαγιοκοπούσε κυρίως από δεξιά. Με τους Καμαρά και Γκιγιέρμε να κερδίζουν περισσότερες μάχες στο κέντρο. Στο 64’ ο Χασάν δεν μπορεί να κάνει επαφή με την μπάλα από σέντρα του Φορτούνη, ενώ στο 67’ έρχεται ο τραυματισμός του Λάζαρου, για ν’ αντικατασταθεί από τον Γκερέρο. Στο 69’ ο Μεριά, θ’ απειλήσει με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, για να έρθει στο 72’ το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό. Λάθος του Σιμόες στο κέντρο (κακή και η πάσα του Μάνταλου πριν τον Πορτογάλο), ο Φορτούνης κλέβει και τη στιγμή που μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει με το αριστερό για να στείλει την μπάλα δοκάρι και μέσα!

Οι «ερυθρόλευκοι» με την ψυχολογία στα ύψη και τα πόδια τους πλέον να πετάνε, παρά την αλλαγή του Άλεφ με τον Γαλανόπουλο, έφτασαν σε ένα υπέροχο 3ο γκολ με τον Χασάν, αφού ο Ποντένσε πέρασε την μπάλα με υπέροχο τρόπο ανάμεσα από Μπακάκη και Τσόσιτς για να γυρίσει την μπάλα στον Αιγύπτιο στράικερ που με πλασέ, βρήκε τον Μπάρκα σε ανάποδη κίνηση για να του περάσει την μπάλα κάτω από το σώμα για το 3-1. Στο 87’ ο Κώστας Φορτούνης έφυγε κάθετα πίσω από την μεσαία γραμμή από πάσα του Γκιγιέρμε, για ν’ αποφύγει και τον Μπάρκα και μέσα σε αποθέωση με το αριστερό να κάνει το 4-1 για να ξεσπάσουν τα έξαλλα πανηγύρια στην “ερυθρόλευκη” κερκίδα και την σχετική καζούρα προς την Ένωση.

Καλή η διαιτησία του Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)

Ολυμπιακός: Σα ,Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς (46’ Τοροσίδης), Τσιμίκας , Γκιγέρμε, Καμαρά , Ποντένσε, Ζιλ Ντίας (46΄Χριστοδουλόπουλος) (68’ λ. τρ. Γκερέρο), Φορτούνης, Χάσαν

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Σιμόες, Άλεφ (78’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (84’ Αλμπάνης), Κλωναρίδης (57’ Μπακασέτας), Λιβάια, Πόνσε