Τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 2η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων

Η Εθνική Πόλο των Ανδρών πήρε μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού Τουρνουά απέναντι στην Ουγγαρία, ενώ με το δεξί ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τένις. Αποκλεισμός για την Άννα Ντουντουνάκη στην κολύμβηση, πρόκριση για τον Παναγιώτη Γκιώνη στο πινγκ πονγκ. Διαβάστε τον αναλυτικό ελληνικό απολογισμό της ημέρας (Κυριακή 25 Ιουλίου) στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Την έκτη θέση στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών κατέλαβε η Άννα Κορακάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, συγκέντρωσε 157.4 βαθμούς και δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο. Νωρίτερα η δις Ολυμπιονίκης είχε πάρει εύκολα την πρόκριση για τον τελικό με 585/600.

Στο μεταξύ, ιδανικά άρχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρώτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς νίκησε δύσκολα στον 1ο γύρο τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιπερ, No 112 στον κόσμο, με 6-3, 3-6, 6-3. Στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά ο Τσιτσιπάς θ’ αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Φράνσις Τιαφόε, ο οποίος επιβλήθηκε του Νοτιοκορεάτη Σουνγού Κβον με 6-3, 6-2.

Με το… δεξί μπήκε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά, καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Ουγγαρίας με 10-9, στην πρεμιέρα της στον Α’ όμιλο.

Στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο πινγκ πονγκ προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, επικρατώντας με 4-1 (13-11, 11-7, 9-11, 11-3, 11-6) του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ, έπειτα από 39 λεπτά αγώνα. Ο 41χρονος Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει στο πλαίσιο του 3ου γύρου τον Νοτιοκορεάτη Γιουνγκσίκ Τζέουνγκ (νο 10 στο κυρίως ταμπλό).

Εκτός τελικού στα 100μ. πεταλούδα για έξι εκατοστά του δευτερολέπτου έμεινε η Άννα Ντουντουνάκη, η οποία σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ με 57.25 (σ.σ. βελτίωσε το 57.37 που είχε πετύχει στις 18 Μαΐου στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης), αλλά κατετάγη ένατη στους ημιτελικούς του αγωνίσματος.

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο. Στον σημερινό προκριματικό, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πέμπτος στη σειρά του με 53.77 και κατετάγη 15ος στο σύνολο, όντας ο τελευταίος που προκρίθηκε μαζί με τον Αμερικανό Τζόζεφ Άρμστρονγκ. Εκτός τελικού έμεινε η ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών καθώς κατετάγη 15η στα προκριματικά με 3:15.29.

Ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε πολύ κοντά στο ατομικό ρεκόρ του στα 200μ. ελεύθερο και αναδείχθηκε νικητής στην 1η προκριματική σειρά με 1:49.16, ωστόσο έμεινε εκτός ημιτελικών, καθώς κατετάγη 31ος.

Στην κωπηλασία, οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου προκρίθηκαν στα ημιτελικά της δικώπου, καθώς τερμάτισαν πρώτες στη σημερινή κούρσα ρεπεσάζ με 7:28.00. Η Αννέτα Κυρίδου προκρίθηκε στα ημιτελικά του απλού σκιφ, καθώς τερμάτισε τρίτη στην 3η προημιτελική σειρά με επίδοση 8:02.19. Στα ημιτελικά του απλού σκιφ προκρίθηκε και ο Στέφανος Ντούσκος, καθώς τερμάτισε δεύτερος στην 1η προημιτελική σειρά του αγωνίσματος με χρόνο 7:12.77.

Στην ιστιοπλοΐα, η Βασιλεία Καραχάλιου βρίσκεται στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης των Laser Radial Γυναικών με 21 βαθμούς ποινής μετά την ολοκλήρωση των πρώτων δύο ιστιοδρομιών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε την δεύτερη θέση στην πρώτη κούρσα, ενώ κατετάγη 19η στην δεύτερη ιστιοδρομία.

Ο Βύρων Κοκκαλάνης βρίσκεται στην 11η θέση της γενικής κατάταξης για τα RS:X Ανδρών με 18 βαθμούς ποινής. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη όγδοος στην πρώτη ιστιοδρομία, 17ος στην δεύτερη και δέκατος στην τρίτη κούρσα.

Η Κατερίνα Δίβαρη βρίσκεται στην 23η θέση της γενικής κατάταξης μετά τις πρώτες τρεις κούρσες στα RS:X Γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατετάγη 19η θέση και στις τρεις ιστιοδρομίες και έχει 38 βαθμούς ποινής.

Ο Νίκος Μαυρομμάτης βρίσκεται στην 26η θέση της γενικής κατάταξης μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ. Ο Έλληνας σκοπευτής έχει 70/75 βολές (23/25, 24/25 και 23/25) μετά τους πρώτους τρεις γύρους του προκριματικού, ο οποίος θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί αύριο.

Η Φένια Τζέλη ηττήθηκε 2-0 από την Τεκιάτ Μπεν Γεσούφ (Νίγηρας) στα ρεπεσάζ των -57κ. του ταεκβοντό και αποκλείστηκε. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε ηττηθεί και στον πρώτο αγώνα της στο Ολυμπιακό τουρνουά από την Τατιάνα Μίνινα με 15-7, αλλά η Ρωσίδα έφτασε στον τελικό της κατηγορίας, με αποτέλεσμα να “τραβήξει” την Τζέλη στους αγώνες της “δεύτερης ευκαιρίας”.

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ