Την Κυριακή στο ΟΑΚΑ ο πρωταθλητής

Tην Κυριακή(19:00), σε πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ θα στεφθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ, καθώς με πρωταγωνιστές ΜακΛιν και Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός έφθασε σε νίκη (92-76) επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ.

Τα αντανακλαστικά του Ολυμπιακού δούλεψαν ιδανικά και θα έχουμε για δεύτερη σερί σεζόν Game 5 στους τελικούς. Ο Παναθηναϊκός δεν θύμισε την ομάδα των δύο προηγούμενων τελικών κι αυτό έφερε τη νίκη των «ερυθρολεύκων» που κατάφεραν να αποφύγουν το… έμφραγμα της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια να χτίσουν και μία μεγάλη διαφορά

Ο Τζαμέλ ΜακΛιν έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του με τον Ολυμπιακό (20π., 5ριμπ.), ο Γιώργος Πρίντεζης βρήκε τον καλό του εαυτό και οι Ρόμπερτς-Στρέλνιεκς έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση για να γεμίσει το ερυθρόλευκο «ντεπόζιτο». Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός ήταν συνολικά μακριά από καλά στάνταρ και πήρε πράγματα κυρίως από Λοτζέσκι-Τζέιμς που του επέτρεψαν να πλησιάσει στην τρίτη περίοδο χωρίς όμως να αποδεικνύεται εφικτή μία ολική ανατροπή.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σημείο αναφοράς τον «φρέσκο» Πρίντεζη (6π. για το 8-3), που έδωσε τη σκυτάλη στον Παπανικολάου που διαμόρφωσε το +7 (16-9, στο 6′). Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν είχε βρει ρυθμό στην επίθεσή του, ενώ ήταν κι άστοχος από τη γραμμή των βολών (4/9 στο 10′). Ο Ρόμπερτς ευστόχησε σε δύο τρίποντα για το «διψηφιο» 27-16 πριν το δεκάλεπτο κλείσει με σκορ 28-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο… φάουλ. Στη μεγαλύτερη διάρκειά του, οι δυο ομάδες σκόραραν κυρίως με βολές. Σπανούλης-Πρίντεζης πατούσαν καλά στο παρκέ (38-26, στο 15′), την ώρα ομως που ο Καλάθης είχε τις απαντήσεις με προσωπικές φάσεις μειώνοντας στο -8 (44-36). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΜακΛιν να σκοράρει για το 48-36 και τους «αιώνιους» να έχουν εκτελέσει αθροιστικά 44 βολές (27 οι γηπεδούχοι, 17 οι φιλοξενούμενοι). Άστοχες ήταν οι ομάδες πίσω από τα 6.75 με 3/10 για τον Ολυμπιακό και 1/8 για τον Παναθηναϊκό.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, η εικόνα άλλαξε ριζικά, αφού ο «καυτός» Λοτζέσκι έβαλε τρία τρίποντα και ο Τζέιμς προσέθεσε ακόμη ένα για το 53-50. Ο Μάντζαρης έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό με τον ίδιο τρόπο, ενώ Τζέιμς και Στρέλνιεκς… αντάλλαξαν νέα τρίποντα στον σχετικό «καταιγισμό» για το 60-55 στο 27′. Ο Αμερικανός κράτησε κοντά το «τριφύλλι» (65-62), όταν οι Καλάθης και Λοτζέσκι πήγαν στον πάγκο με τέσσσερα φάουλ, αλλά ο Ρόμπερτς εξασφάλισε ένα +7 (71-64) για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Ρίβερς ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε καλά αντανακλαστικά και διατήρησε την απόστασή του (77-69, στο 33′). Λίγο αργότερα, σε μία επίθεση που έμοιαζε… σκοτωμένη, ο Ρόμπερτς βρήκε τρίποντο για διψήφια διαφορά κι ακολούθησε τεχνική ποινή στον πάγκο των φιλοξενουμένων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί (86-71, στο 35′) και τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος (92-76).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76