Την πάτησε από την ουραγό η Νάπολι

Δεν κατάφερε να νικήσει την ουραγό η Νάπολι. Σε ένα ματς που δεν έδειξαν το γνωστό τους πρόσωπο, οι Ναπολιτάνοι έμειναν στο 0-0 με την Κιέβο Βερόνα και έδωσαν την ευκαιρία στη Γιουβέντους να ξεφύγει στο +8 από τη δεύτερη θέση.

Η Κιέβο, από τη μεριά της, αγωνίστηκε για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Ντομένικο Ντι Κάρλο και είχε σε μεγάλη μέρα τον Στέφανο Σορεντίνο, ο οποίος δήλωσε παρών στις ευκαιρίες που δημιούργησε η Νάπολι.

Παρά το βαθμό, η ομάδα της Βερόνα δεν βλέπει… άσπρη μέρα, αφού παραμένει χωρίς νίκη μετά από 13 αγωνιστικές, με μόλις έναν βαθμό (έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση τριών βαθμών).

Στο 0-0 κόλλησε και η Φιορεντίνα στην έδρα της Μπολόνια. Οι «βιόλα» έχασαν έδαφος από την εξάδα, μένοντας τρεις βαθμούς μακριά, την ώρα που η Μπολόνια πήρε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη.

Τον ίδιο στόχο έχει και η Έμπολι, η οποία πανηγύρισε σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή με 3-2 επί της Αταλάντα. Το σερί των πέντε νικών των «μαυρομπλέ» βρήκε τέλος στο «Κάρλο Καστελιάνι», παρότι προηγήθηκε με δύο τέρματα.

Ο Φρόιλερ με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ στο 33’, ενώ μετά το χαμένο πέναλτι του Καπούτο για την Έμπολι στο 39’, ο Χάτεμπερ έκανε το 2-0 στο 40’ με κεφαλιά από ασίστ του Ζαπάτα στο δεύτερο δοκάρι.

Η αντεπίθεση της Έμπολι ξεκίνησε στο 42’ με το σουτ του Λα Γκουμίνα από το ύψος του πέναλτι και συνεχίστηκε στο 77’ με αυτογκόλ του Μασιέλο.

Σκληρό μαρκάρισμα του Ίλισιτς άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους στο 84’, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ.