Την πέμπτη θέση πήρε ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό του Καζάν

Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Καζάν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν έκανε χρόνο ανάλογο με το πανελλήνιο ρεκόρ του ημιτελικού (22.87), καθώς τερμάτισε σε 23.04, ακόμη όμως και με τη χθεσινή (2/11) επίδοση θα έπαιρνε την ίδια θέση, καθώς τα μετάλλια κρίθηκαν κάτω από το 22.80.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, ο οποίος με 22.47 βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων (22.57) που είχε πετύχει στον ημιτελικό. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ιταλός Μικέλε Λαμπέρτι με 22.65 και την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα με 22.74.

Ο Χρήστου δεν θα έχει πολύ χρόνο να ξεκουραστεί, καθώς αύριο ( 09:40) ξεκινά την προσπάθειά του στα 100μ. ύπτιο, όπου επίσης συγκεντρώνει αρκετές ελπίδες διάκρισης. Λίγη ώρα νωρίτερα μπαίνει στη μάχη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ο Ανδρέας Βαζαίος, ο οποίος μετέχει στα προκριματικά των 200μ. μικτή ατομική, όπου είναι το φαβορί για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πριν δύο χρόνια στη Γλασκώβη. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετέχει και ο Γιώργος Σπανουδάκης, με -εφικτό- στόχο την πρόκριση στον ημιτελικό.