Το χορταστικότερο ντέρμπι ΠΑΟ-ΑΕΚ 5-4

Sports Παρασκήνια

Το… χορταστικότερο ντέρμπι Παναθηναϊκού-ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, έγινε στις 29/9/1963 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όταν σημειώθηκαν 9 γκολ, καθώς ο γηπεδούχος κέρδισε 5-4 την «Ένωση».

Πάνω από 27.000 φίλαθλοι και των δύο ομάδων στριμώχτηκαν στο γήπεδο του ΠΑΟ, εκείνο το απόγευμα για την τρίτη αγωνιστική. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μανώλης Κανελλόπουλος με φάουλ, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 0-1, ενώ στο 5΄ ο Μίμης Παπαϊωάννου, με πλασαριστό σουτ έκανε το 0-2. Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αντιδράσει. Στο 13΄ και μετά από συνδυασμό ανάμεσα σε Λουκανίδη-Παναγιωτίδη-Παπαεμμανουήλ και Δομάζο, ο τελευταίος με σουτ μείωσε σε 1-2, ενώ στο 35΄ η ΑΕΚ σημείωσε το 3ο της γκολ με τον Κώστα Νεστορίδη. Στο 38΄ ο Δομάζος σκόραρε από τα 11 βήματα, για το 2-3, το πέναλτι που κέρδισε ο Πανάκης από τον Τασίνο. Στις καθυστερήσεις ο Ανδρέας Σταματιάδης με αυτογκόλ έκανε το 3-3. Στο 50΄μετά από πάσα του Λουκανίδη στον Στέλιο Παναγιωτίδη, ο τελευταίος έβαλε μπροστά για πρώτη φορά τον ΠΑΟ με 4-3. Στο 58΄ ο Βαγγέλης Πανάκης με σουτ, έγραψε το 5-3, ενώ το τελικό 5-4 σημειώθηκε στο 81΄ με κεφαλιά του Μίμη Παπαϊωάννου.  Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του αήττητο πρωτάθλημα με προπονητή τον Μπόμπεκ, ενώ η ΑΕΚ τερμάτισε στην τρίτη θέση.