Το εκπληκτικό Λαύριο μετά την ΑΕΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό 92-82

Εκπληκτικό το Λαύριο, μετά την ΑΕΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό, 92-82. Μόνο τυχαία δεν αποδεικνύεται η μέχρι τώρα πορεία του Λαυρίου, που «κατάπιε» στο δεύτερο ημίχρονο τον τραγικό Παναθηναϊκό και πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη του!

Η ομάδα του Σερέλη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση. Ντιαλό (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Κόζι (18 πόντοι με 6/9 τρίποντα) και Μουράτος (17 πόντοι, 6 ασίστ) οι κορυφαίοι των θριαμβευτών.

Από την άλλη, συνεχίζεται το ντεφορμάρισμα του «τριφυλλιού», που εξακολουθεί να προβληματίζει με την απόδοσή του. Με 21 λάθη ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ομάδα του Βόβορα, που φέρει μεγάλη ευθύνη για το ναυάγιο των «πρασίνων».

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν 9-2 στο πρώτο τρίλεπτο, με τους περιφερειακούς να εκτελούν. Κάπου εκεί όμως οι «πράσινοι» βραχυκύκλωσαν επιθετικά κι έμειναν άποντοι για 5 περίπου λεπτά, με συνέπεια την επαναφορά των γηπεδούχων (9-9).

Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε και κυριάρχησε στις δύο άκρες του παρκέ: με σερί 10-0, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (9-19), με τον Παπαπέτρου να έχει 12 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Με τον Γουάιτ να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Βόβορα διατήρησε σχεδόν διψήφια διαφορά (15-24 στο 12’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6-0, πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (29-31 στο 17’).

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων, που ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 11-2, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 11 πόντων (31-42).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους παίκτες του Σερέλη να κυριαρχούν απόλυτα και να εκμεταλλεύονται τη χαλαρότητα των «πράσινων» στην άμυνα. Παρά το +13 (33-46 στο 21’), ο Παναθηναϊκός κατέβασε τον… γενικό κι έδωσε πολλά δικαιώματα στο Λαύριο, που μείωσε άμεσα (41-46 στο 23’).

Ο Νέντοβιτς κράτησε το «τριφύλλι» στην πρωτοπορία (48-55 στο 26’), αλλά κάπου εκεί επήλθε το… γνωστό μπλακ-άουτ για τους φιλοξενούμενους. Με σερί 11-0, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (59-55 στο 28’). Με απίθανο buzzer beater τρίποντο του Κόζι σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, η ομάδα της ανατολικής Αττικής έκλεισε με +5 το δεκάλεπτο (64-59).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στην 4η περίοδο, με τους παίκτες του Βόβορα να μοιάζουν αποκαμωμένοι. Δεν είναι τυχαίο πως το 71-65 του 32’ μετατράπηκε σε 79-65 σε διάστημα 3 λεπτών!

Παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησαν οι «πράσινοι», δεν κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής και να μεταφέρουν το άγχος στο στρατόπεδο των γηπεδούχων (82-75 στο 38’). Με θαυμαστή ψυχραιμία στις επιθέσεις του, το Λαύριο βρήκε τις λύσεις κι έφτασε στο τελικό 92-82 κόντρα στους αποκαμωμένους παίκτες του «τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82.