Το ιστορικότερο ματς ΑΕΚ-Παναθηναϊκού

Sports Παρασκήνια

Η ΑΕΚ υποδέχεται την Κυριακή τον Παναθηναϊκό. Υπάρχουν ντέρμπι που έμειναν στην ιστορία.  Το ημερολόγιο δείχνει 5 Μαΐου του 1963 και το πρωτάθλημα έχει μπει στην τελική του ευθεία. Η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό και ο νικητής του ντέρμπι αποκτά τεράστιο προβάδισμα για τον τίτλο, αν και στη γωνία περιμένει και ο Ολυμπιακός. Το ματς έχει «κολλήσει» στο 0-0, μέχρι που ο Πανάκης «ανοίγει» στο 80’ το σκορ για το «τριφύλλι» και το «κλείνει» στο 88’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Την αμέσως επόμενη αγωνιστική, μάλιστα, η ΑΕΚ παραχωρεί ισοπαλία και στον Ολυμπιακό και όλοι θεωρούν ότι το πρωτάθλημα καταλήγει σε «πράσινα» χέρια. Φευ… Ο Παναθηναϊκός πέφτει θύμα έκπληξης, καθώς γνωρίζει την ήττα από τον Εθνικό (4-2). «Κιτρινόμαυροι» και «πράσινοι» ισοβαθμούν τελικά στους 77 βαθμούς και καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους σε μπαράζ. Ο καθοριστικός αγώνας βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται 3-1 στο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο το τελικό 3-3 δεν τον βολεύει. Η «Ένωση» ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια λόγω καλύτερης συνολικής διαφοράς τερμάτων.