Το… κακό τρίτωσε για την ΑΕΚ που έχασε στο ΟΑΚΑ και από τον Βόλο 1-2

Νέο σοκ για την ΑΕΚ, καθώς γνώρισε στο ΟΑΚΑ τρίτη ήττα από ομάδα της Περιφέρειας. Μετά τους ΟΦΗ και Παναιτωλικό, ήταν σειρά του Βόλου να φύγει θριαμβευτής με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του ιπτάμενου Ολλανδού Φαν Βέερτ που στο φινάλε είδε και κόκκινη κάρτα.

Η ευάλωτη ανασταλτική λειτουργία έκανε την επανεμφάνισή της στην ΑΕΚ που έδειξε πως έχει ανάγκη ενίσχυσης, ενώ και η αναποτελεσματικότητα της Ένωσης στοίχισε καθώς οι παίκτες της δεν βρήκαν δίχτυα στις πολλές χαμένες ευκαιρίες του πρώτου μέρους.

Οι Βολιώτες με δύο γκολ του αρχισκόρερ Φαν Βέερτ (16′ και 85′ πεν.) πήραν σπουδαίο διπλό. Οι κιτρινόμαυροι που είχαν ισοφαρίσει με τον Αραούχο (20′), έχασαν πέναλτι με τον Τσούμπερ (συν το δοκάρι του Αραούχο), ενώ και ο Βόλος είχε δύο δοκάρια. Στο δεύτερο η ΑΕΚ έχασε την έντασή της, δεν είχε καθαρό μυαλό μπροστά, ενώ και ο άξονας δεν τη βοήθησε.

Το ματς από το ξεκίνημα ήταν ανοικτό, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο για να βάλει τον αντίπαλο στην περιοχή του, ωστόσο ο Βόλος έκανε πράξη αυτό που συνηθίζει, παίζοντας κι αυτός επιθετικά. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο 9′ όταν ο Μανούχος κλήθηκε στο VAR από τον Καραντώνη για πτώση του Τσούμπερ από τον Πουρίτα δίνοντας πέναλτι. Ο Τσούμπερ, όμως, που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα η Ένωση άγγιξε ξανά το 1-0 στο 12′ όταν ο Αραούχο μετά από γέμισμα του Λιβάι Γκαρσία έπιασε ένα εντυπωσιακό βολέ, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

Ο Βόλος, παρότι πιεζόταν, έψαξε να απειλήσει στα επόμενα λεπτά και το πέτυχε παίρνοντας το προβάδισμα με τον μόνιμο σκόρερ του, τον Φαν Βέερτ. Στο 16′ ο Ολλανδός φορ με ένα εξαιρετικό γυριστό πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε με τη βοήθεια του δοκαριού τον Στάνκοβιτς, γράφοντας το 0-1! Κόντρα στη ροή του ματς οι Βολιώτες έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ και δύο λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να βρουν και δεύτερο γκολ, αλλά η σουτάρα του Ρεγκατέν τράνταξε το οριζόντιο.

Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκουν την απάντηση γρήγορα. Στο 20′ μετά από νέο γέμισμα του Γκαρσία στο δεύτερο δοκάρι, ο Σιμάνσκι έστρωσε στον Αραούχο και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παπαδόπουλο, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Ένωση είχε σε φοβερή μέρα τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος σε ανοικτό γήπεδο δημιουργούσε προβλήματα από τη δεξιά πλευρά στον Βόλο. Στο 28′ μάλιστα ο 24χρονος εξτρέμ έφυγε στην κόντρα, βγήκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά η μπάλα αναπήδησε με αποτέλεσμα το πλασέ του να μην βρει δίχτυα περνώντας δίπλα από το κάθετο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τσούμπερ να σπαταλήσει νέα ευκαιρία, με τον Ελβετό να περνάει και τον Παπαδόπουλο, αλλά να μην μπορεί ούτε να πλασάρει, ούτε και να πασάρει στον Αραούχο από πλάγια θέση. Η πίεση της ΑΕΚ συνεχιζόταν και ένα λεπτό αργότερα οι κιτρινόμαυροι έφτασαν ξανά μια ανάσα από το προβάδισμα, αλλά η κεφαλιά του Λιβάι έπειτα από κόρνερ του Γέβτιτς απομακρύνθηκε στη γραμμή από τον Φεράρι. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους στο ίδιο τέμπο, είχαν ακόμα δύο τελικές με τον Αραούχο που δεν βρήκαν στόχο, αλλά ο επικίνδυνος Βόλος διεκδίκησε τις πιθανότητές του να σκοράρει και ένα δεύτερο γκολ πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Μάλιστα στις καθυστερήσεις ένα απευθείας φάουλ του Φερνάντες σταμάτησε στο οριζόντιο του Στάνκοβιτς, στο δεύτερο δοκάρι που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 45λεπτο.

Η ΑΕΚ μπροστά δημιουργούσε πολλές φάσεις, αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα. Από τη μεριά του ο Βόλος μπήκε με επιθετικές ορέξεις, συνεχίζοντας το ανοικτό παιχνίδι του και μάλιστα στο 50′ θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί τη λάθος μεταβίβαση του Στάνκοβιτς, με τον Μπαριέντος να βρίσκει με κάθετη τον Φαν Βέερτ, αλλά το πλασέ του τελευταίου απέκρουσε ο Αυστριακός γκολκίπερ διορθώνοντας το λάθος του. Η ΑΕΚ είχε δώσει γήπεδο στον Βόλο, προσπαθώντας να τον χτυπήσει στην κόντρα.

Το πρόβλημα για την ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος σε σύγκριση με το πρώτο ήταν επίσης ότι δεν έβγαζε την ίδια ένταση, ενώ δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Ο Γιαννίκης, δεν είχε και πολλές λύσεις από τον πάγκο, κι έριξε τον Γιούση στη θέση του Γέβτιτς. Τα λεπτά κυλούσαν, ωστόσο η ΑΕΚ έδειχνε να μένει από… καύσιμα, δίχως ιδέες μπροστά, τη στιγμή που και ο άξονάς της δεν τη βοηθούσε. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιαννίκης έκανε τρεις μαζεμένες κινήσεις από τον πάγκο με τους Κοσίδη, Σάκχοφ και Μισελέν, ωστόσο ήταν εμφανές ότι οι κιτρινόμαυροι ήταν μπλοκαρισμένοι.

Σα να μην έφτανε αυτό η ΑΕΚ είδε το ίδιο έργο να επαναλαμβάνεται, όπως με ΟΦΗ και Παναιτωλικό. Ο Μανούχος κλήθηκε στο VAR από τον Καραντώνη για να δει την εναέρια μονομαχία Τζαβέλλα με Ρινέρ και έδειξε πέναλτι για αγκωνιά του στόπερ της ΑΕΚ. Ο Φαν Βέερτ στο 85′ το εκτέλεσε, βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-2 για τους Βολιώτες! Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες για δεύτερη κίτρινη του Φαν Βέερτ στο 87′.

Ο Μανούχος κλήθηκε από τον Καραντώνη στο VAR για να τσεκάρει την πτώση του Τσούμπερ. Εξέτασε τη φάση και είδε ανατροπή του Ελβετού εξτρέμ της ΑΕΚ από τον Πουρίτα με το πόδι. Ο Μανούχος κλήθηκε ξανά στο VAR για να δει τη φάση του Τζαβέλλα με τον Ρινέρ δίνοντας πάλι σωστά πέναλτι για αγκωνιά του αμυντικού της ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς Χατζισαφί (79′ Μισελέν), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Λε Ταλέκ (79′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (89′ Τάνκοβιτς), Γέβτιτς (67′ Γιούσης), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (79′ Κοσίδης), Αραούχο

Βόλος: Παπαδόπουλος, Φεράρι, Ρινέρ, Γκιουλέν, Πουρίτα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ρεγκατέν (81′ Μπαρτόλο), Ορός (71′ Σοάρες), Φερνάντες (89′ Ρομέρο), Φαν Βέερτ