Το Καμερούν νίκησε στο 93΄ την Βραζιλία 1-0 που πήρε την πρωτιά στον όμιλο

Η Βραζιλία παρατάχθηκε με 9 αλλαγές και το Καμερούν με γκολ στο 93′ τη νίκησε 1-0. Παρά την ήττα της η Σελεσάο κράτησε την πρωτιά στον όμιλο και παίζει με τη Νότια Κορέα στους «16».

Η 5 φορές Παγκόσμια Πρωταθλήτρια παρατάχθηκε με… αλλοπρόσαλλη ενδεκάδα από τον Τίτε. Το Καμερούν με γκολ στις καθυστερήσεις νίκησε 1-0  και αν η Σερβία ισοφάριζε σε 3-3 στο τέλος την Ελβετία, θα έπαιρνε και την πρόκριση στα νοκ-άουτ. Είχε τραυματίες αλλά και κράτησε σαφώς δυνάμεις ενόψει της συνέχειας η Σελεσάο, που τις επόμενες μέρες θα κοντραριστεί με την Νότια Κορέα.

Σε ένα… χαλαρό ματς, η πρώτη φάση ήταν για την Βραζιλία, όμως ο Επασί απέκρουσε την κεφαλιά του Μαρτινέλι. Η κατοχή ήταν για τα καλά για την Σελεσάο, όμως η εικόνα του αγώνα θα μπορούσε να μπερδέψει άνετα κάποιον αν δεν έβλεπε τις συγκεκριμένες δύο φανέλες, αφού το Καμερούν έπαιζε στα ίσα το ματς.

Η ομάδα του Τίτε είχε υποψία απειλής με ένα φάουλ του Ντάνι Αλβες πάνω από τα δοκάρια και στο 38’ έπειτα από προσπάθεια του Μαρτινέλι, ο Αντονι προσπάθησε να βρει την απέναντι γωνία όμως ο Επασί μπλόκαρε πολύ εύκολα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Βραζιλία δέχθηκε την πρώτη προσπάθεια στο τέρμα της σε όλο το Mundial όταν ο Μ’ Μπεμό έκανε τη σκαστή κεφαλιά και ο Εντερσον εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο πρώην «Ελληνας», Επασί, χρειάστηκε να βάλει δύο μεγάλα stop για να κρατήσει την εστία του ανέπαφη. Στο 56’ έβγαλε το φαλτσαριστό σουτ του Μαρτινέλι που πήγαινε στο παραθυράκι και στο επόμενο λεπτό είπε όχι με διπλή προσπάθεια στον Μιλιτάο. Η κατοχή ήταν σταθερά πάνω από 60% για την Βραζιλία, η οποία όμως χρειάστηκε να περιμένει πολλή ώρα για να φτιάξει φάση και το φινάλε δεν ήταν ευχάριστο.

Στο 84’ ιο Γκιμαράες πλάσε άουτ μόνος του μετά τη συρτή σέντρα του Ραφίνια και στο 93’ το Καμερούν έκανε το «μπαμ» καθώς μετά τη σέντρα του Μ’ Μπεκελί από δεξιά ο Αμπουμπακάρ με κεφαλιά άφησε όρθιο τον Εντερσον.Ο Αμπουμπακάρ άνοιξε το σκορ και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έβγαλε τη φανέλα του… Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, αφού στο 99’ και πάλι ο Γκιμαράες ξανά ολομόναχος πλάσαρε πάνω από την εστία του ανίκητου, Επασί.