Το ντέρμπι της Πρωτοχρονιάς που δεν είδε… κανείς

Sports Παρασκήνια

Την Πρωτοχρονιά του 1940, με τον B’ Παγκόσμιο Πόλεμο να βρίσκεται σε εξέλιξη, στο Εδιμβούργο έγινε το παραδοσιακό «New Year Derby», μεταξύ των δυο μεγάλων ομάδων της πόλης. Της Χαρτς και της Χιμπέρνιαν. Το παιχνίδι είχε: 11 γκολ (5-6 το τελικό σκορ!), με 3 ανατροπές, κι έναν εισβολέα που προκάλεσε σύγχυση ώστε ο διαιτητής σφύριξε για το ημίχρονο δυο λεπτά πιο νωρίς, ανακάλεσε, φώναξε τους παίκτες να γυρίσουν πίσω και στα εναπομείναντα λεπτά που παίχτηκαν η Χαρτς πρόλαβε και σκόραρε δυο φορές.

Οι περισσότεροι από τους παρευρισκόμενους είδαν ελάχιστα απ’ όλα αυτά που έγιναν στον αγωνιστικό χώρο, καθώς η πυκνή ομίχλη είχε σκεπάσει τα πάντα.

Με εντολή του Γραφείου Πολέμου της Μεγάλης Βρετανίας το παιχνίδι έπρεπε να διεξαχθεί κανονικά και να μεταδοθεί, από το ραδιόφωνο του BBC. Οι Βρετανοί δεν ήθελαν να μάθουν οι Γερμανοί πως στο Εδιμβούργο υπάρχει έντονη ομίχλη, η οποία θα ωφελούσε και θα ενθάρρυνε την πτήση βομβαρδιστικών της Λούφτβαφε πάνω από την πόλη.

Ο αγώνας έγινε, οι θεατές απόλαυσαν ένα μικρό μέρος, ενώ ο σπίκερ του BBC, Μπόμπ Κίνγκσλει, έλαβε ξεκάθαρες εντολές να περιγράψει με κάθε φυσικότητα ένα ματς που δεν έβλεπε, χωρίς φυσικά να αναφέρει την ύπαρξη ομίχλης.