Το πάνω χέρι για τη Super League 1 πήρε ο Απόλλων Σμύρνης με νίκη επί της Ξάνθης 1-0 στα Πηγάδια

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε το πάνω χέρι για μια θέση στη Super League 1, καθώς «απέδρασε» με νίκη (1-0) από τα Πηγάδια. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απέκτησε προβάδισμα έναντι της Ξάνθης, ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου στη Ριζούπολη.

Η γηπεδούχος Ξάνθη, έχοντας στην σύνθεσή της ως επί το πλείστον παίκτες της Κ19 (έξι παίκτες της ενδεκάδας έκαναν ντεμπούτο στην πρώτη ομάδα). Στην αντίπερα όχθη ο Απόλλων Σμύρνης είχε 5,5 μήνες να παίξει σε επίσημο παιχνίδι και ουσιαστικά όλη κι όλη μία διαθέσιμη εντεκάδα(τέσσερις παίκτες υπήρχαν στον πάγκο κι έγινε μια αλλαγή λίγο πριν τη λήξη).

Η φιλοξενούμενη ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, στο πρώτο ημίχρονο είχε υπέρ της σε συντριπτικό ποσοστό την κατοχή της μπάλας (78%-22%), αλλά ατύχησε στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που έφτιαξε να πέσει πάνω στον εξαιρετικό Μπέντο που είχε το «όχι» αρχικά στο 3′ στον Πατράλη και έπειτα στον Κολ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι του Νίκου Καραγεωργίου είχαν μόλις μία τελική (εκτός εστίας), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Το παιχνίδι κυλούσε στο ίδιο τέμπο με τον Απόλλωνα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να είναι η ομάδα που απειλούσε. Στο 65′ ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι από τον Τενεκέ με τον Τομάς Μπεντινέλι να νικάει από τα έντεκα βήματα τον Μπέντο και να πετυχαίνει το χρυσό γκολ. Πριν την εκτέλεση του πέναλτι έπεσε προσωρινά η τάση του ρεύματος.

Η Ξάνθη δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση (έμεινε και με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής μέσω VAR του Χασάνογλου στο 85΄ για μαρκάρισμα στον Μπλάζιτς) με το 0-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε, βρίσκοντας τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη σπουδαία νίκη. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για λίγα λεπτά και με 9 παίκτες, καθώς τραυματίστηκε ο Φασίδης

Άριστη η διαιτησία του Παπαπέτρου.

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπέντο, Τενεκές, Φασίδης, Θυμιάνης (86′ Αδαμίδης), Λεωντσάκος, Ισσακίδης, Κοτόπουλος (74′ Κωτόπουλος), Τσιτσεκίδης (86′ Παπαδόπουλος), Τσιλιγγίρης (59′ Τσιπούρας), Χασάνογλου, Φάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Λαγός, Μπεντινέλι (88′ Καραγκούνης), Βάρκας, Ρώσσης, Τσαμπούρης, Πατράλης, Βιτλής, Μπλάζιτς, Κολ, Ιωαννίδης.