Το Περιστέρι «πέταξε» στην τρίτη θέση 3-0 τον Πανιώνιο (video)

Πάτησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ο Ατρόμητος, καθώς μετέτρεψε σε περίπατο 3-0 το αθηναϊκό ντέρμπι των «μικρών» της Super League απέναντι στον Πανιώνιο. Οι Περιστεριώτες είχαν σε εντυπωσιακή μέρα την τριπλέτα Ενσικουλού, Ούμπιδες, Κουλούρη και καθάρισαν πολύ εύκολα τους «κυανέρυθρους».

Ο Κλαρκ Ενσικουλού, ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Ήταν ο δημιουργός του 2-0 στο 25΄, καθώς ήταν η δική του συρτή σέντρα, την οποία δεν μπόρεσε να απομακρύνει ο Μπανανά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στη φάση του 3-0 στο 53΄συνεργάστηκε υπέροχα με τον Μανούσο, ντρίμπλαρε και σκόραρε δείχνοντας την ποιότητά του.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Κουλούρης δεν σταματά στιγμή να «ματώνει» τα δίχτυα. Κόντρα στον Πανιώνιο κέρδισε στο 18΄ το πέναλτι έπειτα από κράτημα του Μαξίμοβιτς, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ και άνοιξε τον δρόμο για μια άνετη νίκη του Ατρόμητου. Ο Κουλούρης έφτασε τα 16 γκολ στη Super League.

Οι γηπεδούχοι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά έδειξαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, ο Πανιώνιος θα μπορούσε να προηγηθεί στη μοναδική καθαρή ευκαιρία του πρώτου μέρους, αν ο βοηθός δεν σταματούσε λανθασμένα τον Ντουρμισάι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος απάντησε άμεσα με τον συνήθη ύποπτο, τον Κουλούρη που ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και λίγο αργότερα, εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμα τραγικό λάθος της άμυνας του Πανιωνίου και διπλασίασε τα τέρματά του με το αυτογκόλ του Μπανανά.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε πολλά αμυντικά προβλήματα.

Ο Πανιώνιος έδειξε στα πρώτα λεπτά του β΄ μέρους περισσότερη διάθεση να επιτεθεί αλλά πλήρωσε ένα ακόμα πούλημα της μπάλας έξω από την περιοχή. Οι παίκτες του Ατρόμητου έκρυψαν την μπάλα και έφτασαν στο τρίτο γκολ με τον Ενσικουλού. Οι καλύτερες στιγμές του Πανιωνίου ήρθαν στο τελευταίο 5λεπτο, με τον Καμαρά να αστοχεί μέσα από την περιοχή στο 87’ και τον Μπανανά να σπαταλά την… ευκαιρία της χρονιάς στο 90’, αφού έστειλε την μπάλα άουτ από απόσταση βολής και σε κενή εστία.

Ατρόμητος (Κάναντι): Θεοδωράκης – Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης – Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιντες (84’ Κορτ), Κατράνης – Ενσικουλού (73’ Μπρούνο), Κουλούρης, Μανούσος (73’ Κωτσόπουλος)

Πανιώνιος (Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς – Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος (86’ Οικονομίδης), Μπανανά – Παπαγεωργίου, Μανιάτης (63’ Άρσε), Μαξίμοβιτς, Κότσιτς – Μπουμάλ, Ντουρμισάι, Σπιριντόνοβιτς (74’ Καμαρά)