Το VAR δεν «έκαψε» Ζαχαριάδη και ΑΕΚ (video)

Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν την Ξάνθη με 1-0, για τη 14η αγωνιστική στη Super League 1

Από τα Πηγάδια η ΑΕΚ επέστρεψε στην τρίτη θέση -την οποία πριν το εναρκτήριο λάκτισμα, είχε χάσει από τον ΟΦΗ- με 24 βαθμούς. Στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» της 14ης αγωνιστικής στη Super League 1, νίκησε την Ξάνθη με 1-0.

Ο αγώνας στο «Xanthi Arena» δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Γιατί η γηπεδούχος παρατάχθηκε με ξεκάθαρο προσανατολισμό να κρατήσει το μηδέν παθητικό.

Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι στο πρώτο 45λεπτο δεν είχε ούτε μια τελική προσπάθεια στην εστία των φιλοξενουμένων και με την ολοκλήρωση του αγώνα είχε μόλις τρεις.

Από την άλλη η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη και δεν απειλήθηκε αλλά δεν μπόρεσε και να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αμπάντ.

Θα μπορούσε να πλησιάσει πολύ κοντά στο γκολ στο 67ο λεπτό, όταν ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης έδειξε την άσπρη βούλα, θεωρώντας πως ο Φασίδης ανέτρεψε τον Χουλτ.

Ο VARίστας, Γιώργος Τζοβάρας, τον ενημέρωσε για τη λανθασμένη εκτίμησή του και ο διαιτητής από την Μακεδονία (σωστά) ανακάλεσε την υπόδειξή του.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Φασίδης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα μέσα σε πέντε λεπτά.

Και στο 84′, σε μια φάση διαρκείας, ο Γαλανόπουλος «έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά» για την ομάδα του.

Έτσι, έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη και συνέβαλλε καθοριστικά να μη χαλάσει το θετικό σερί του Μάσιμο Καρέρα στις πρεμιέρες.

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Λισγάρας (87′ Εντουάρντο), Φασίδης, Σόσα, Κοβάσεβιτς, Καμάρα, Ντουρίτσκοβιτς (74′ Γουίλιαμ), Μπαριέντος (81′ Τερκί), Στάρτζεον

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σβάρνας (80′ Βέρντε), Χουλτ, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λιβάια (88′ Σιμόες), Ολιβέιρα (92′ Γιακουμάκης)