Το Βέλγιο 6-1 την Κύπρο έκανε το 10 στα 10

Το Βέλγιο, επικράτησε 6-1 της Κύπρου πετυχαίνοντας το απόλυτο («10 στα 10») στα προκριματικά του EURO 2020.

Η Κύπρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έπιασε στον… ύπνο τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ με γκολ του Ιωάννου στο 14’. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η αντίδραση από τους Βέλγους, με τον Καράσκο να σερβίρει στον Μπεντέκε, που ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ.

Από ‘κει και πέρα, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο 35ο λεπτό, οι Βέλγοι έφτασαν στην ανατροπή, με τον Ντε Μπρόινε να εκτελεί με σουτ τον Μιχαήλ. Οι παίκτες του Μαρτίνεθ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 41’ έφτασαν στο 3-1 με τον ίδιο παίκτη.

Από ασίστ του Εντέν Αζάρ, ο Γιανίκ Καράσκο έγραψε το 4-1 στο 43’. Το… πάρτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με το Βέλγιο να φτάνει στο 5-1 στο 51΄με αυτογκόλ του Χριστοφόρου. Οι γηπεδούχοι στο 67′ πέτυχαν το 6ο γκολ τους, με τον Ντε Μπρόινε να μοιράζει στον Μπεντέκε o οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-1.