Το Βέλγιο τη νίκη 1-0 η Αγγλία δεύτερη θέση και καλύτερο πρόγραμμα

Αγγλία και Βέλγιο είχαν προκριθεί στην επόμενη φάση του Μουντιάλ πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση. Η 3η και τελευταία μέρα του 7ου ομίλου, όμως, θα έκρινε το ποιος θα καταλάβει την 1η και ποιος τη 2η θέση του γκρουπ. Μια «οβίδα» του Γιανουζάι… καταδίκασε τους «Κόκκινους Διαβόλους» στην πρωτιά. Μόνο που αυτή τη φορά, σε μια από τις λίγες φορές που έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο τόσο… μεγαλοπρεπώς σε τελική φάση Μουντιάλ, η πραγματικά προνομιούχος θέση ήταν η δεύτερη!

Ο νικητής του γκρουπ, είναι αυτός που θα έχει μεν το θεωρητικά πιο εύκολο ματς στους 16, απέναντι στην Ιαπωνία, όμως πιθανότατα πέφτει πάνω στη Βραζιλία στον προημιτελικό και μετά πάνω σε μια εκ των Γαλλία, Αργεντινή, Πορτογαλία, Ουρουγουάη στον ημιτελικό. Αντίθετα, ο -τυπικά- «χαμένος» με τη δεύτερη θέση, παίζει μεν το πιο δύσκολο ματς στο πρώτο νοκ-άουτ, απέναντι σε Κολομβία, όμως στον προημιτελικό θα βρει Σουηδία ή Ελβετία και στον ημιτελικό μια εκ των Ισπανία, Ρωσία, Κροατία και Δανία.

Ο δεύτερος του 7ου ομίλου γνώριζε πριν τη σέντρα ότι θα είχε μια επιπλέον μέρα ξεκούρασης, αφού παίζει Τρίτη (3/7) και όχι Δευτέρα (2/7). Όπως επίσης και το ότι θα έχει λιγότερα χιλιόμετρα να διανύσει, αφού τα 3 από τα 4 νοκ-άουτ ως τον τελικό της 15ης Ιουλίου θα γίνουν στην Μόσχα.

Στην προετοιμασία του αγώνα, οι δύο προπονητές έκαναν ότι… μπορούσαν, με ολικό ροτέισον -8 αλλαγές για την Αγγλία και 9 για το Βέλγιο. Στην πράξη, εντός αγωνιστικού χώρου, οι δύο ομάδες ταλαιπώρησαν τη μπάλα και τους φιλάθλους επί 45 λεπτά, αναγκάζοντας το κοινό του Καλίνινγκραντ να γιουχάρει έντονα στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο φθάσαμε στη φάση του 51ου λεπτού. Ο Αντνάν Γιανουζάι, μπήκε στην περιοχή των Άγγλων με τη μπάλα στα πόδια και με ένα τρομερό σουτ νίκησε τον Πίκφορντ ο οποίος σίγουρα θα μπορούσε να είχε κάνει την επέμβασή του λίγο περισσότερο ουσιαστική και λιγότερο θεαματική. Μετά από αυτό το 1-0, οι Βέλγοι αμέσως οπισθοχώρησαν, οι Άγγλοι είχαν τη μπάλα στα πόδια χωρίς να δείχνουν πάντως ιδιαίτερη όρεξη να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες. Σε μια από τις λιγοστές τέτοιες, για την ακρίβεια μόλις τη δεύτερη στο ματς μετά το γκολ, όταν ο Ράσφορντ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά, δεν βρήκε στόχο παρότι είχε όλο τον χώρο και τον χρόνο να σημαδέψει καλύτερα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ το Βέλγιο είχε εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια για κάτι καλό από τη μέση και μπροστά οι Άγγγλοι βρήκαν ακόμη δύο φάσεις. Τις οποίες έχασαν. Άουτ ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο και κεντρικά στην εστία το φάουλ του Ράσφορντ στο 81′, στο πόδι του Φελαϊνί το σουτ του Ρόουζ στο 83′.

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (79′ Γουέλμπεκ), Στόουνς (46′ Μαγκουάιρ), Κέιχιλ, Τζόουνς, Ρόουζ, Ντελφ, Ντάιερ, Λόφτους-Τσικ, Ράσφορντ, Βάρντι.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερμάελεν (74′ Κομπανί), Μπογιατά, Ντεντόνκερ, Φελαϊνί, Ντεμπελέ, Τσαντλί, Θ. Αζάρ, Γιανουζάι (86′ Μέρτενς), Τίλεμανς, Μπατσουαγί.