Τους ακύρωσε γκολ, δεν πήγε στο VAR, κι αυτοί αποχώρησαν (video)

Επεισοδιακός ήταν ο τελικός του αφρικανικού Champions League ανάμεσα στην Εσπεράνς από την Τυνησία και την Βιντάντ από την Καζαμπλάνκα.

Το πρώτο ματς στην Καζαμπλάνκα είχε λήξει 1-1 και στο δεύτερο η Εσπεράνς προηγήθηκε 1-0 στο 41ο λεπτό.

Όμως, στο 59ό λεπτό  η Βιντάντ ισοφάρισε με κεφαλιά του Ελ Καρτί, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.Τα τηλεοπτικά ριπλέι έδειξαν ότι ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση, αλλά μπορεί να έκανε επιθετικό φάουλ…

Παίκτες και προπονητικό τιμ της Βιντάντ  ζήτησαν την χρήση του VAR, αλλά λόγω προβλήματος δεν ήταν σε λειτουργία κάτι όμως που δεν είχε γνωστοποιηθεί νωρίτερα με αποτέλεσμα η ομάδα να αποχωρήσει.

Οι ιθύνοντες της Αφρικανικής Συνομοσπονδίας να πείσουν τη Βιντάντ να επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι Μαροκινοί αρνήθηκαν και έτσι το ματς κατακυρώθηκε με 1-0 υπέρ της Εσπεράνς, που κατέκτησε το τρόπαιο για δεύτερη σερί χρονιά!