Τραγικός ο Παναθηναϊκός έχασε 112-83 από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη

Απογοητευτικός ο Παναθηναϊκός διασύρθηκε στην Αγία Πετρούπολη από τη Ζενίτ με 112-83. Όταν από τη μία πλευρά διακυβεύεται η πρόκριση στα playoffs της EuroLeague και από την άλλη…. τίποτα, είναι λογικό να γείρει η πλάστιγγα προς τη πλευρά του υψηλού κινήτρου! Όμως ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκε 65 πόντους!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προκρίθηκε στα playoffs της EuroLeague.

Μπορεί για 22 λεπτά να είχε «σφυγμό» και να έδειχνε ότι θα μπορούσε να «ενοχλήσει» τη Ζενίτ, στη συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε.

Οι 112 πόντοι παθητικό αποτυπώνουν στο έπακρο τα όσα έγιναν στη Ρωσία, με τους «πράσινους» να δέχονται 65 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν η αρχή, η μέση και το τέλος της Ζενίτ έχοντας 33 πόντους με 3/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος!

Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 11-0 (!) και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Όμως όταν οι «πράσινοι» άρχισαν να παίζουν πιο επιθετικά στην άμυνα και «βρήκαν» συνεργασίες στην επίθεση, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιμέρους 22-12 και να μειώσουν στον πόντο (23-22 στο 8′) πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Ένα διάστημα όπου η Ζενίτ πήρε πολλά από τα περιφερειακά της σουτ (6/11 τρίποντα) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε επιλέξει να περάσει τη μπάλα περισσότερο στο καλάθι (8/13 δίποντα).

Ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή που ο Πάνγκος έπρεπε να πάρει κάποιες ανάσες με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να είναι κοντά στο σκορ. Η Ζενίτ ωστόσο μπόρεσε να πάρει εκ νέου διαφορά κοντά σε διψήφιο νούμερο (32-24 στο 14′) έχοντας μπει στο μπόνους των βολών από το 12′ αλλά ένα νέο 7-2 των «πρασίνων» μείωσε την διαφορά στο τρίποντο (34-31 στο 16′). Και πάλι. Ένα τρίλεπτο ολιγωρίας σε συνδυασμό με 1-2 ανάποδα σφυρίγματα (ή μη σφυρίγματα) έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με +9 πόντους (47-38) λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (47-40).

Οι «πράσινοι» μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο ματς μέχρι το 22′ όταν και ήταν σε απόσταση δύο κατοχών (52-48) από την ρωσική ομάδα. Όμως δύο λάθη στην επίθεση, ένα ελεύθερο άστοχο σουτ και… μπόλικη απροσεξία στην άμυνα, βοήθησαν την Ζενίτ να πραγματοποιήσει σερί 9-0 και να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 13 πόντους διαφορά (61-48) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η συνέχεια εξελίχθηκε σε «δίποντο εσείς, τρίποντο εμείς» με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να φτάσει και στο +17 (71-54) για τους γηπεδούχους και τον Πάνγκος να είχε έως εκείνο το σημείο 7/12 τρίποντα!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ουσιαστικά είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (83-63 στο 32′) η οποία «κρατούσε» τη πρόκριση στα χέρια της και δεν ήταν διατεθειμένη ούτε καν… να απειληθεί. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει σε 84-72 στο 34′ και αυτό χάρη στην second unit και δη με τον Νίκο Δίπλαρο, ο οποίος είχε συμμαζέψει το παιχνίδι της ομάδας του. Όμως όταν πέρασε εκτός παρκέ η διαφορά εκτοξεύθηκε και πάλι στο +22 για τη Ζενίτ (99-77 στο 37′) ενώ «έσπασε» την «κατοστάρα» στα 2:38 πριν από το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83