Τρέλανε κόσμο ο Παναθηναϊκός 5-1 τον Βόλο με σούπερ Καρλίτος

Τρέλανε κόσμο σήμερα ο Παναθηναϊκός με την εκπληκτική του εμφάνιση και το επιβλητικό 5-1 σε βάρος του μέχρι σήμερα πρωτοπόρου της βαθμολογίας Βόλου. Με σόουμαν τον Καρλίτος (δύο γκολ – μία ασίστ) και σε κέφια τους Χατζηγιοβάνη, Ιωαννίδη, Βιτάλ, το “τριφύλλι” μοίρασε απλόχερα ξανά τα χαμόγελα στους φιλάθλους του, δείχνοντας ότι στη Λεωφόρο μεταμορφώνεται.

Ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς θυμίζει μέχρι τώρα τον πρωταγωνιστή της ταινίας «Δόκτωρ Τζέκιλ και Κύριος Χάιντ», καθώς εντός έδρας είναι εντυπωσιακός, δημιουργικός και σκοράρει ακατάπαυστα(ματς με Απόλλωνα Σμύρνης και Βόλο), ενώ μακριά απ’ την Αθήνα εμφανίζεται προβληματικός, δίχως ενέργεια και φαντασία και δεν έχει βρει αντίπαλα δίχτυα(παιχνίδια με ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη).

Η συνέχεια θα είναι πού ενδιαφέρουσα για το «τριφύλλι», καθώς ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο “Καραϊσκάκης”,  που είναι κομβικής σημασίας για να χαράξει πορεία στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός σήμερα…εξαφάνισε την μπάλα παρά το γεγονός ότι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε μόνο μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Άρη. Ο Σέρβος τεχνικός προτίμησε τον Καρλίτος σε ρόλο επιτελικού πίσω από τον Ιωαννίδη. Και δικαιώθηκε για την επιλογή του αυτή.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός σκόραρε τέσσερις φορές και είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα γκολ απέναντι σε έναν Βόλο, ο οποίος κατέβηκε στην Λεωφόρο να παίξει με φουλ ρίσκο, με την γραμμή της άμυνας κοντά στην σέντρα, με πολλούς χώρους στα μεσοδιαστήματα και το πλήρωσε ακριβά.

Οι πράσινοι είχαν σε τρομερό απόγευμα τον Καρλίτος και από κοντά του όλοι οι παίκτες της δημιουργίας. Χατζηγιοβάνης, Ιωαννίδης, Βιτάλ. Ο Παναθηναϊκός βρήκε χώρο για να αναπτυχθεί και σε αρκετές περιπτώσεις τα έκανε όλα σωστά, δείχνοντας σημαντική βελτίωση στις επιλογές του επιθετικού τρίτου.

Στο 3᾽ ο Καρλίτος έκλεψε την μπάλα από τον Κλέιμαν στην μικρή περιοχή και άνοιξε το σκορ. Στο επόμενο λεπτό ο Ιωαννίδης μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη και… τσαφ του Ρομέρο έγραψε το 2-0.

Ο Βόλος ισορρόπησε στην συνέχεια αλλά πέρα από το σουτ του Φεράρι που έβγαλε ο Διούδης και μια υπέροχη ατομική ενέργεια του Φερνάντες που κόντραρε στον Πούγγουρα, δεν μπόρεσε να απειλήσει. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καταπληκτικός στο επιθετικό τρανζίσιον, δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες και στο 34´ βρήκε και τρίτο γκολ.

Ασίστ με εξωτερικό από τον Καρλίτος, προβολή του Χατζηγιοβάνη και… πλεκτό! Ο Ισπανός επιθετικός ήταν ασταμάτητος, στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι και ο Βιτάλ από την άσπρη βούλα άνοιξε λογαριασμό με την πράσινη φανέλα για το 4-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο… ρελαντί, ο Βόλος ήθελε να δείξει περισσότερα πράγματα έχοντας αυτό το 4-0 στην πλάτη και τελικά η υπεροχή του καρποφόρησε με τον Γκιουλέν στο 58᾽ να μειώνει με κεφαλιά. Το Τριφύλλι μετά από αυτό το τέρμα… αφυπνίστηκε, κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του. Στο 64᾽ ο Γκρίλο έδιωξε πάνω στην γραμμή την λόμπα του Καρλίτος αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ισπανός φορ βρήκε το πέμπτο γκολ.

Ο Βιτάλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Καρλίτος σαν σε προπόνηση πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατέβασε κι άλλο ρυθμό, έκανε διαχείριση δυνάμεων.

Καλή η διαιτησία του Κουτσιαύτη, ο οποίος μέσα από το VAR πήρε πίσω την μοναδική λάθος του απόφαση, σε ένα πέναλτι που έδωσε υπέρ του Παναθηναϊκού στο 4-1 για χέρι του Γκιουλέν.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κότσιρας, Βέλεθ (76᾽ Σάρλια), Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος(76᾽ Μαουρίσιο), Ρούμπεν, Καρλίτος (70᾽ Μακέντα), Ιωαννίδης (70᾽Λούντκβιστ), Χατζηγιοβάνης, Βιτάλ

Βόλος: Κλέιμαν, Γκρίλο, Πουρίτα, Φεράρι, Ρομέρο (46᾽ Γκιουλέν), Τσοκάνης, Φερνάντες, Μπαρτόλο, Ρεγκατίν (74᾽ Σοάρες), Φερνάντες (74᾽ Τερεζίου), Φαν Βέερτ(74᾽ Βοϊτκόφσκι), Ροσέρο (46᾽  Μπαριέντος)