Τρένο η Βαλένθια στο 90΄ νίκησε τη Χιρόνα 3-2 με Τόρες

Τρένο η Βαλένθια, νίκησε 3-2 εκτός έδρας τη Χιρόνα για την 27η αγωνιστική της Λα Λίγκα και οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στο Europa League.

Στους εννέα αγώνες διεύρυνε το αήττητό της στην ισπανική La Liga η Βαλένθια, γεγονός που την έχει ανεβάσει στην 6η θέση και στους 39 βαθμούς μαζί με τη Μπέτις.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές όπου είχαν δύο νίκες και μία ισοπαλία και παρέμειναν στην 14η θέση με 31 βαθμούς, οκτώ πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Βαλένθια, προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 14ο λεπτό ο Γκουέδες με πλασέ έκανε το 0-1. Η ισοφάριση της Τζιρόνα ήταν άμεση, καθώς στο 22’ ο Ραμαλό ευστόχησε. Οι «νυχτερίδες» είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες, με αποτέλεσμα στο 53’ ο Παρέλο να τις βάλει ξανά μπροστά στο σκορ. Είκοσι λεπτά αργότερα, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρονκάλια.

Αυτό, έδωσε την ευκαιρία στη Xιρόνα να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να ισοφαρίσει στο 83’ με πέναλτι του Στουάνι. Παρόλα αυτά, η Βαλένθια δεν πτοήθηκε, βγήκε μπροστά, έψαξε το γκολ της νίκης και το βρήκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Τόρες.

Αναλυτικά η 27η αγωνιστική:

Παρασκευή 8 Μαρτίου

Μπιλμπάο-Εσπανιόλ 1-1 (79′ Ραούλ Γκαρσία – 9′ Φερέιρα)

Σάββατο 9 Μαρτίου

Αλαβές-Έιμπαρ 1-1 (58′ Ινούι – 71′ Καρντόνα)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεγκανές 1-0 (50′ Σαούλ)
Μπαρτσελόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-1 (38′ Πικέ, 51′ πεν. Μέσι, 82′ Σουάρες – 24′ Ντε Τομάς)
Χετάφε-Ουέσκα 2-1 (50′, 77′ πεν. Μάτα – 35′ Γκαγιέγο)

Κυριακή 10 Μαρτίου

Θέλτα Βίγκο-Μπέτις 0-1 (80’ Xεσέ)
Xιρόνα-Βαλένθια 2-3 (22’ Ραμαλό, 83’ πεν. Στουάνι / 14’ Γκουέδες, 53’ Παρέλο, 90’ Τόρες)