Τρένο ο Παναθηναϊκός 1-1 στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ

Το πράσινο τρένο δεν σταματάει πουθενά. Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πήρε ισοπαλία 1-1 από τον ΟΦΗ κι έμεινε για έβδομο ματς αήττητος.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Δώνη κατάφεραν στο 84΄ με πέναλτι του Μακέντα παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα να ανταποδώσουν το γκολ του Φιγκεϊρέδο στο 57’.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και αδικείται από το αποτέλεσμα, έστω και αν ήταν αυτός που ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος.

Το «τριφύλλι» από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία του αγώνα, έχοντας παίκτες με πάθος, που ήξεραν τι ζητούσαν στον αγωνιστικό χώρο και την ψυχολογία με το μέρος τους. Ο Παναθηναϊκός περιόρισε στο ελάχιστο τις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Διούδη, στο πρώτο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο και στο 19΄ αγκάλιασε το γκολ, αλλά στο τετ α τετ του Μπουζούκη, ο Σωτηρίου κράτησε το μηδέν.

Οι Κρητικοί ήταν πιο επικίνδυνοι από την αριστερή τους πλευρά, με τον Γιόχανσον να συναντά αρκετές δυσκολίες απέναντι στον Φερέιρα, ενώ και ο Παναθηναϊκός από αριστερά με τους Ινσούα και Χατζηγιοβάνη δημιουργούσε συχνότερα ρήγματα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ακυρωθέν τέρμα ως οφ σάιντ (28’ Μακέντα – 42’ Φιγκεϊρέδο) σε απόλυτα οριακές φάσεις.

Ο ΟΦΗ στο διάστημα αυτό δεν είχε καμία τελική στην εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή, δύο υποσχόμενες ευκαιρίες και ένα δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Δώνη (60’).

Ο Γιώργος Σίμος άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3 στο 65’ και δύο λεπτά αργότερα ο Φιγκεϊρέδο άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του ματς  (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε σωστά ο Σένκεφελντ με δεύτερη κίτρινη, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες.

Ο Γιώργος Δώνης απάντησε κι έριξε στη μάχη τον Ζαχίντ. Αυτός ήταν ο παίκτης που έδωσε την πάσα στον Χρήστο Δώνη ο οποίος ανατράπηκε από Κουτρουμπή και κέρδισε το πέναλτι που αξιοποίησε ο Μακέντα ισοφαρίζοντας σε 1-1 (84’). Ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το ματς με μια τελική εντός στόχου και θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος από τον βαθμό που πήρε.

Καλή η διαιτησία του Αθηναίου Ευαγγέλου.

ΟΦΗ (4-2-3-1): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Βαζ (91’ Ντίνας), Τσιλιανίδης, Φερέιρα (65’ Στάικος), Φιγκεϊρέδο (81’ Μάνος).

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (81’ Ζαχίντ), Μακέντα (87’ Κολοβέτσιος), Χατζηγιοβάνης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Περέα.