Τρία πέναλτι στην Λάρισα και 1-1 Απόλλων-Σπάρτη

Σε ένα ματς που κρίθηκε στα πέναλτι, ο Απόλλων Λάρισας γνώρισε την πρώτη του φετινή απώλεια βαθμών στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Football League, αφήνοντας τον Εργοτέλη με το απόλυτο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Σπάρτη, από την άλλη, πήρε το δεύτερο βαθμό της, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τον ΑΟΧ Κισσαμικό.

Το ματς ξεκίνησε… στραβά για τον Απόλλωνα, αφού στο 12ο λεπτό το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουρτεσιώτης σταμάτησε στα χέρια του Σταματόπουλου.

Ο τερματοφύλακας της Σπάρτης κράτησε απαραβίαστη της εστία του στο πρώτο μισό του ματς, όμως δεν είχε την ίδια τύχη στο 51’, όταν ο διαιτητής έδειξε εκ νέου πέναλτι, για χέρι του Κωνσταντινόπουλου. Αυτή τη φορά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκολίνο, ο οποίος έδωσε τα ηνία του σκορ στον Απόλλωνα.

Λίγο πριν το φινάλε, η Σπάρτη απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο ρέφερι της αναμέτρησης υπέδειξε χέρι του Κοντοέ, με τον Στογιάνοβιτς να το μετατρέπει σε γκολ για το τελικό 1-1.

Η Σπάρτη ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βλάχου με δεύτερη κίτρινη, ενώ ο Απόλλων είχε τεράστια ευκαιρία να «κλέψει» το τρίποντο, όμως ο τετ α τετ του Λίταινα σταμάτησε στον Σταματόπουλο.

Σε ένα ματς που πήρε φωτιά για… ένα δεκάλεπτο, ο Αήττητος Σπάτων πήρε την πρώτη του φετινή νίκη περνώντας με 2-1 από την έδρα του Αιγινιακού.

Στο ντεμπούτο του Χαραλαμπίδη στα ηνία της ομάδας, ο Αήττητος άνοιξε το σκορ στο 64’ με τον Μαρουκάκη, όμως ο Αιγινιακός ισοφάρισε τρία λεπτά μετά με σουτ του Παπαδόπουλου.
Με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μαρουκάκη οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν στο 70’ το τελικό 2-1.

Το πρώτο τρίποντο, μετά από τρεις ήττες, πανηγύρισε ο Καραϊσκάκης στην Κέρκυρα, επικρατώντας με 1-0.

Ο σύλλογος της Άρτας στάθηκε τυχερός στο 22’ όταν η κεφαλιά του Τουράμ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ οι Φαίακες διαμαρτυρήθηκαν δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά για χέρι.

Παρότι οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του ματς, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν τον ήρωα του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Λίτσκας πέρασε στο ματς στο 69’ ως αλλαγή και πέντε λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το πρώτο φετινό γκολ της ομάδας του.