Τριπλή «δαγκωματιά» του ΟΦΗ στον Άρη (video)

Οι «μελανόλευκοι» επικράτησαν με 3-1, για τη 14η αγωνιστική στη Super League 1

Νικηφόρο… ποδαρικό του ΟΦΗ στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου στο πρωτάθλημα.

Οι «μελανόλευκοι», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 14ης αγωνιστικής στη Super League 1, επικράτησαν του Άρη με 3-1. Μάλιστα, οι Κρητικοί έφτασαν στην κατάκτηση των τριών πόντων με ανατροπή. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Σεμέδο.

Άλλο ένα επίτευγμα πανηγύρισε απόψε (14/12) ο ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ», αφού βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και τις αγωνιστικές λύσεις για να φέρει… τα πάνω κάτω.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να «χτυπήσει» το ματς από την αρχή και το κατάφερε. Προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Ιντέγε.

Το γεγονός αυτό αντί να δώσει ώθηση στους φιλοξενούμενους και να… φρενάρει τους γηπεδούχους, λειτούργησε ανάποδα. Ο ΟΦΗ ανέλαβε την πρωτοβουλία και αναζήτησε την ισοφάριση. Στην οποία, έφτασε στο 31′ με τον Βαζ.

Και μέσα σ’ ένα δίλεπτο πανηγύρισε την ολική ανατροπή και το «κλείδωμα» της νίκης. Στο 71′ ο Φερέιρα έκανε το 2-1 και στο 73′ ο Φιγκεϊρέδο το 3-1. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος «ακούμπησε» το δεύτερο προσωπικό γκολ αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι.

Να σημειώσουμε ότι στο 41′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Αμπού Μπα από τον Κουτρουμπή. Αλλά διαιτητής (Κομίνης) και διατητής VAR (Σέζος) δεν είχαν την ίδια άποψη και άφησαν να εξελιχθεί ο αγώνας.

Τη χαρά των Κρητικών μετρίασε ο τραυματισμός του Λισάνδρο Σεμέδο, ο οποίος αποχώρησε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με πρόβλημα στον ώμο. Με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου να αναφέρουν εξάρθρωση ωμοπλάτης.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89′ Μάνος), Βαζ (77′ Στάικος), Σεμέδο (37′ Φερέιρα)

Άρης (Μίχαελ Ενίνγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Μπα, Σάσα, Ματίγια (88′ Τόνσο), Φετφατζίδης, Ιντέγε, Γκάμα (68′ Μαντσίνι), Λάρσον (79′ Ντιγκινί)