Τρίτωσε το κακό για την μπασκετική ΑΕΚ που έχασε και από την Ρίγα 92-76 στη Λετονία

Ο κατήφορος της μπασκετικής ΑΕΚ συνεχίζεται στην Ευρώπη. Η «Ένωση» έχασε και στο τρίτο της ματς στο Basketball Champions League, με 92-76 από τη Ρίγα στη Λετονία. Έτσι είναι ουραγός στον τέταρτο όμιλο και αν τερματίσει εκεί θα αποκλειστεί πρόωρα από τη διοργάνωση, μένοντας εκτός κι από τα play in που θα δώσουν οι δεύτεροι και τρίτοι των ομίλων για την πρόκριση στους «16».

Τραγική η ομάδα του Στέφανου Δέδα στα πρώτα 13 λεπτά, βρέθηκε να χάνει με 39-22. Βελτιώθηκε κάπως και πλησίασε στους έξι στο τρίτο δεκάλεπτο (52-46), αλλά με την άμυνα να… μπάζει από παντού όχι απλώς δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή, αλλά έχασε και με διαφορά. Πλέον ο αγώνας της 15ης Νοεμβρίου με τους Λετονούς στα Λιόσια έχει χαρακτήρα «τελικού».

Διασώθηκε ο Νίκος Παππάς με 22 πόντους, πάλεψε και ο Ίαν Χάμερ με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Τζέιλεν Ράιλι με 25 και Ρον Κάρι με 19 πόντους ξεχώρισαν από τη Ρίγα που πήρε την πρώτη της νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76