Τσέλσι: Η άφραγκη βασίλισσα 2-1 την Λιλ, στους «8» του Champions League (video)

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και να πατήσει το γκάζι, η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ έκανε το καθήκον της και στη Γαλλία, επικράτησε της Λιλ με 2-1 στο «Stade Pierre Mauroy» και εξασφάλισε την παρουσία της στους «8» του Champions League. Πρώτο ματς, 2-0 στο Λονδίνο.

Μιλάμε για την ίδια ομάδα που θα πάει να παίξει με λεωφορείο στο Μίντλεσμπρο, γιατί τελείωσαν τα λεφτά

Κυνικοί οι «μπλε» που άφησαν τη Λιλ να πιστέψει μόλις για επτά λεπτά, φτάνοντας σε μια ακόμα νίκη, την ώρα που η υπόθεση με τον Ρόμαν Αμπράμοβιτς και την πώληση του κλαμπ επισκιάζει τα πάντα στο «Στάμφορντ Μπριτζ»…

«Θρυλικό» ρεκόρ για τον Τούχελ που έφτασε τα 50 παιχνίδια στο Champions League και έφτασε τις 32 νίκες, αφήνοντας πίσω του τον Ζινεντίν Ζιντάν ο οποίος είχε 31 νίκες μετά από 50 αναμετρήσεις ως προπονητής στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Με όρεξη να πιέσει και να προσπαθήσει να βρει νωρίς ένα γκολ που θα την έβαζε στο «κόλπο» της πρόκρισης μπήκε στο παιχνίδι η Λιλ. Η ποιότητα της Τσέλσι ωστόσο ήταν ικανή και αρκετή για να ρίξει τον ρυθμό και να μην επιτρέψει στους πρωταθλητές Γαλλίας να βρουν τους χώρους που έψαχναν.

Κι όμως, από το… πουθενά η Λιλ βρήκε «χρυσή» ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Ζορζίνιο βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή του Μεντί και έδωσε την ευκαιρία στη Λιλ να ανοίξει το σκορ από την «άσπρη» βούλα.

Ο Μπουράκ Γιλμάζ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, σημειώνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ιταλός μέσος των «μπλε» ωστόσο πήρε λίγα λεπτά αργότερα το… αίμα του πίσω.

Με μια φοβερή κάθετη πάσα βρήκε τον Πούλισικ εντελώς μόνο μέσα στην περιοχή της Λιλ και ο Αμερικανός εξτρέμ το εκμεταλλεύτηκε, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαρντίμ με ένα εκπληκτικό πλασέ για το 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Λιλ μπήκε και πάλι με την ίδια διάθεση, έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο της γκολ όταν ο Σέκα σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο όλα τελείωσαν στο 71ο λεπτό. Ο Αθπιλικουέτα εκμεταλλεύτηκε την άψογη σέντρα του Μάουντ και έκανε το 2-1, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την Τσέλσι να εξασφαλίζει την πρόκριση της στα προημιτελικά του Champions League.

ΛΙΛ: Ζαρντίμ, Τσελίκ (58’ Γουεά), Ντζαλό, Μπότμαν (58’ Ονάνα), Γκούντμουντσον (78’ Μπράνταριτς), Φόντε, Μπαμπά (78’ Γκόμες), Σέκα,  Αντρέ, Μπουράκ Γιλμάζ, Ντέιβιντ (78’ Μπεν Αρφά)

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κρίστενσεν (33’ Τσαλομπά), Τιάγκο Σίλβα, Καντέ, Κόβατσιτς (46’ Μάουντ), Ζορζίνιο (73’ Λόφτους Τσικ), Πούλισικ (73’ Λουκάκου), Χάβερτς (83’ Ζιγές).