Τζάμπα… ήττα για την Εθνική Ελπίδων στην Κροατία (2-0)

Το όνειρο της απευθείας πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος απομακρύνεται για την Εθνική Ελπίδων, μετά την ήττα της με 2-0 στην Κροατία, την οποία δεν άξιζε σε καμία περίπτωση.

Οι νεαροί Έλληνες διεθνείς έχασαν απίστευτη διπλή ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κροάτη γκολκίπερ να αποκρούει την προσπάθεια του Βέργου και τον Πασαλίδη να σημαδεύει από κοντά το δοκάρι.

Στο 23’ ο Βέργος έχασε νέα κλασική ευκαιρία για την ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη και οι Κροάτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 41’ και μάλιστα από… καραμπόλα, με τον Πασαλίδη να παρεμβάλλεται στην πορεία της μπάλας σε σουτ του Βλάσιτς και να… ξεγελά τον Κότσαρη που είχε φύγει προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική έχασε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες με τους Ανδρούτσο (48’) και Λάμπρου (55’), όμως η αποβολή του Νικολάου με δεύτερη κάρτα (65’) άλλαξε όλα τα δεδομένα.

Με παίκτη παραπάνω οι Κροάτες έφτασαν στο δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπρέκαλο με όμορφη ατομική ενέργεια έγραψε το τελικό 2-0.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό όλα δείχνουν ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα διεκδικήσει την πρόκριση σε μπαράζ με κάποιον από τους υπόλοιπους καλύτερους δεύτερους.

ΕΛΛΑΔΑ: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Γαλανόπουλος, Ανδρούτσος (64’ Χατζηγιοβάννης), Καραχάλιος, Λάμπρου (68’ Χατζηδιάκος), Λημνιός, Βέργος (64’ Κωτσόπουλος).