Τζέραρντ: «Στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει χώρος για βία…»

Ο Στίβεν Τζέραρντ, δήλωσε ότι δεν υπάρχει χώρος στο ποδόσφαιρο για περιστατικά, όπως αυτό με το αντικείμενο που ρίχτηκε από το πλήθος και χτύπησε βοηθό διαιτητή κατά τη διάρκεια του αγώνα της Κυριακής στο Λίβινγκστον.

Η συνάντηση της Scottish Premiership διακόπηκε για μερικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να δοθούν οι πρώτες βοήθειες στον Κάλουμ Σπενς, τον οποίο οι τηλεοπτικές κάμερες έδειξαν τον Σπενς να αιμορραγεί, χτυπημένος στο πίσω μέρος του κεφαλιού, από αντικείμενο που ρίχτηκε από το τμήμα της εξέδρας, όπου βρίσκονταν οι οπαδοί της Ρέιντζερς.

«Δεν νομίζω ότι ανήκει στο ποδόσφαιρο, έτσι δεν είναι;», δήλωσε ο  Τζέραρντ στους δημοσιογράφους μετά το παιχνίδι, που βρήκε ηττημένη την ομάδα του με σκορ 1-0 και συμπλήρωσε: «Νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι σωστό».

Η ένωση διαιτητών στην Σκωτία καταδίκασε το περιστατικό και κάλεσε την ομοσπονδία ποδοσφαίρου της χώρας (SFA) να αρχίσει έρευνα. «Καταδικάζουμε έντονα το απαράδεκτο συμβάν στο σημερινό παιχνίδι, κάτι που δεν μπορεί να γίνει ανεκτό», ανέφερε με ανάρτηση στο Twitter, η Prospect Scotland Football Branch Referees Branch.