Τζήλος – Σωτηρίου στο ύψος τους, Χασάν, ΟΦΗ στα κάτω τους (video)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 στην Κρήτη, και προσωρινά ανέβηκε στη βαθμολογική κορυφή

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το σκοπό του στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και ατενίζει, τουλάχιστον προσωρινά, τους υπόλοιπους από την κορυφή της βαθμολογίας. Επικράτησε του ΟΦΗ με 1-0, στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» του σημερινού προγράμματος της 10ης αγωνιστικής στη Super League 1.

Και (με 24 πόντους) περιμένει να δει τι θα γίνει αύριο, στον αγώνα του Ολυμπιακού (23 βαθμούς) με τον Ατρόμητο, στο «Γ. Καραϊσκάκης», όπου την μεθεπόμενη αγωνιστική (1/12, 19:30) θ’ αναμετρηθεί με τους «ερυθρόλευκους».

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Βάση της απόδοσής τους θα μπορούσαν να έχουν «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Και να πάρουν τους τρεις πόντους πανηγυρίζοντας περισσότερα γκολ και όχι με το «φτωχό» αποτέλεσμα που τελείωσε ο αγώνας.

Γι’ αυτό αποκλειστικά υπεύθυνος ήταν ο Δημήτρης Σωτηρίου. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων «κατέβασε ρολά», σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις (22′, 26′, 37, 77′), και έμοιαζε να παίζει μόνος του απέναντι στους «ασπρόμαυρους». Μόνο μια φορά νικήθηκε, από το πολύ ωραίο μακρινό σουτ που έκανε ο Μίσιτς (56′).

Οι υπόλοιποι «μελανόλευκοι» δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ και δεν είχαν τη γνωστή τους απόδοση. Έκαναν αρκετά λάθη, απείλησαν ελάχιστες φορές ήταν γενικά στα «κάτω τους». Αιτιολογημένα, λοιπόν, το αήττητο σερί στην έδρα τους σταμάτησε απόψε.

Στο ύψος του στάθηκε  διαιτητής, Θανάσης Τζήλος, σε αντίθεση με τον α’ βοηθό του, Κούλα Χασάν. Ο οποίος ελέγχεται για τη φάση του 15ου λεπτού, όταν λανθασμένα, υπέδειξε τον Φιγκεϊρέδο σε θέση οφσάιντ. Δεν έγινε χρήση του VAR, γιατί ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε το σουτπου έκανε ο Βραζιλιάνος.

OΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Κ. Γιαννούλης, Κουτρουμπής (83’ Στάικος), Μαρινάκης, Μπράουν, Νέιρα, Ναμπί (73’ Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο, Τσιλιανίδης (83’ Φερέιρα)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, Δ. Γιαννούλης,Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (78’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87’ Εσίτι), Σφιντέρσκι (73’ Άκπομ)