Βαριά άρρωστη η ΑΕΚ έχασε 2-1 από την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ

Νέα σοκαριστική ήττα γνώρισε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Καρντόσο ήταν ξανά τραγική, έπαιζε με δέκα από το 34’ λόγω αποβολής του Ζεράλδες και η Ξάνθη την «καθάρισε» με 2-1 στο ΟΑΚΑ.

Λίγες ημέρες μετά την βαριά ήττα από την Τραμπζονσπόρ, η ομάδα του απαράδεκτου Μιγκέλ Καρντόσο ήταν ξανά τραγική και γνώρισε νέα ήττα στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά από την Ξάνθη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εικόνα ανασταλτικά από την Ξάνθη, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αποβολή του Ζεράλδες στο 34ο λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο χτύπησε πανέξυπνα στις αντεπιθέσεις με τους Ντε Αμορίμ και Μπαριέντος και πανηγύρισε τη νίκη, η οποία είναι η πρώτη εκτός έδρας της ιστορίας της με αντίπαλο την ΑΕΚ. Μείωσε στο φινάλε ο Ολιβέιρα, σε ένα γκολ που δεν πανηγύρισε κανένας στο ΟΑΚΑ αλλά αντιθέτως άπαντες γιούχαραν τους κιτρινόμαυρους.

Ο Μιγκέλ Καρντόσο άφησε στον πάγκο ξανά τον Λιβάγια, ενώ έδωσε και πάλι φανέλα βασικού σε Βέρντε και Ολιβέιρα, οι οποίοι δείχνουν εκτός κλίματος.

Με διάθεση να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και να ψάξει από νωρίς το γρήγορο γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος, μπήκε η ΑΕΚ στο ματς. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και μετά από εξαιρετική κυκλοφορία, ο Χουλτ έκανε το γύρισμα αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο πεντάλεπτο η Ένωση απείλησε ξανά με το σουτ του Βέρντε που πέρασε δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι της εστίας. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλά στο χορτάρι, έβγαζαν ενέργεια και διάθεση αλλά σιγά σιγά το ματς χαλούσε. Ο Ζεράλδες έμοιαζε να μπήκε με νεύρα στο γήπεδο, «κιτρινίστηκε» για πρώτη φορά στο 12’ και έδειχνε να μην είναι καθόλου συγκεντρωμένος.

Τα λεπτά περνούσαν, η Ξάνθη έδειχνε να παίζει αρκετά κλειστά και σφιχτά και δεν άφηνε διαδρόμους στην ΑΕΚ για να πατήσει στην περιοχή της. Στο 34ο λεπτό ο Ζεράλδες άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο αφού πήγε δυνατά, χωρίς λόγο, στον Μπαριέντος και είδε σωστά την άγουσα για τα αποδυτήρια από τον διαιτητή Παπαδόπουλο. Το κλίμα ήταν ήδη κακό για την ομάδα του Καρντόσο αλλά και τον Πορτογάλο τεχνικό και η αποβολή έφερε… παγωμάρα στο ΟΑΚΑ. Οι «κιτρινόμαυροι», βέβαια, θα μπορούσαν να «ζεστάνουν» την ατμόσφαιρα στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά ο Ολιβέιρα δεν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Μάνταλου και κατάφερε να μην βρει εστία με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Το 0-1 στο 67′ με το κοντινό πλασέ του Ντε Αμορίμ έκαναν το κλίμα στο γήπεδο ακόμα παραπάνω βαρύ και ασήκωτο και η νίκη για την ΑΕΚ άρχισε να φαντάζει Γολγοθάς. Το 0-2 στο 78′ με τον Μπαριέντος να νικάει τον Μπάρκα στο τετ-α-τετ έβαλε για τα καλά τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού ενώ την ίδια στιγμή ο Καρντόσο επιχειρούσε να αλλάξει την εικόνα της Ένωσης με ακατανόητες κινήσεις όπως την είσοδο του Γαλανόπουλου στο ματς! Όταν ο Ολιβέιρα μείωσε στο τελικό 1-2 κάνοντας σεφτέ στα γκολ (έπειτα από υπέροχο συνδυασμό με τον Μάνταλο είναι η αλήθεια), το κλίμα ήταν τόσο «άρρωστο» που ο κόσμος αντί να πανηγυρίσει, αποδοκίμασε.

ΑΕΚ (Μ. Καρντόσο, 4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμόες (83’ Αλμπάνης), Κρίστισιτς (74’ Γαλανόπουλος), Βέρντε (58’ Λιβάγια), Ζεράλδες, Μάνταλος, Ολιβέιρα

Ξάνθη (Κ. Ραμίρεθ, 4-2-3-1): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς (41’ Λισγάρας), Σόσα, Ντουρίσκοβιτς (61’ Αμορίμ), Κοβάσεβιτς, Στουργκέον, Μπαριέντος (81’ Ντε Λούκας), Τέρκι, Ρενέλα