Βαριά ήττα 5-1 του Άρη από τη Φορτούνα Σιτάρντ

Με βαριά ήττα 5-1 άρχισε τα φιλικά προετοιμασίας του στην Ολλανδία ο Άρης, με τη Φορτούνα Σιτάρντ να κυριαρχεί εκμεταλλευόμενη τα πολλά και αβίαστα λάθη της άμυνας των Ελλήνων.

Ένα καταστροφικό τετράλεπτο (από το 16′ μέχρι και το 20′) κόστισε στον Άρη με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να πληρώνει τα λάθη στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί τρία γκολ από την Φορτούνα Σιτάρντ.

Αρχικά, στο 16′ ο Μπεντέκε εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Κιτρίνων και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρόουζ ανέτρεψε τον Λάουρσεν, με τον Ντίμερς να νικάει από την άσπρη βουλά τον Κουέστα. Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα οι Ολλανδοί με τον Μπεντέκε, πέτυχαν και τρίτο τέρμα.

Ο Έλληνας τεχνικός άλλαξε τα σχέδιά του και τοποθέτησε τον Μανώλη Τζανακάκη στην φυσική του θέση αυτή του δεξιού μπακ, προωθώντας στο δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής τον νεαρό Μπαγκαλιάνη.

Ο Άρης φανερά επηρεασμένος από την έκταση που πήρε το σκορ προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις, για κάτι καλό και το κατάφερε, όταν στο 36′ ο Ντιγκινί βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνες με την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα της Φορτούνα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Σε αυτό το πρώτο μέρος, ο Σάββας Παντελίδης, δοκίμασε το 4-3-3, που είχε προϊδεάσει από το τέλος κι όλας της περασμένης χρονιάς πως θα χρησιμοποιήσει. Ο Κουέστα ήταν στην εστία με τους Μπαγκαλιάνη, Βέλεθ, Ρόουζ και τον επίσης νεαρό Τσαγκαλίδη στην τετράδα της άμυνας. Μπάσα, Ντουάρτε και Μαρτίνες αποτέλεσαν τους τρεις στον χώρο της μεσαίας γραμμής με τους Λάρσον, Τζανακάκη και Ντιγκινί στην επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης, προχώρησε σε οκτώ αλλαγές με τους Κωνσταντινίδη, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπακούτση, Σόουζα, Δεληζήση, Τόνσο και Ιντέγε να παίρνουν θέση στην ενδεκάδα.

Συγκριτικά με το πρώτο μέρος ο Άρης είχε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι του και απείλησε κυρίως με τον κινητικό Ιντέγε, χωρίς όμως και πάλι να αποφύγει τα αβίαστα λάθη στην άμυνα. Όλα αυτά μέχρι και το 65′.

Μετά η κόπωση ήταν εμφανής στους ποδοσφαιριστές του συλλόγου της Θεσσαλονίκης.

Η Φορτούνα οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, βρήκε τον τρόπο και πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Ουγγούρ να νικάει με πλασέ τον Κουέστα, ενώ το σκορ πήρε διαστάσεις στο φινάλε με τον Ζέκα να πετυχαίνει στο 88′ και 5ο τέρμα για την ομάδα του.

Ο Άρης έδειξε φανερά ανέτοιμος στο πρώτο του τεστ, ενώ τις επόμενες ημέρες με την προσθήκη του Φετφατζίδη, του Σούντγκρεν, αλλά και του αμυντικού χαφ που θα καλύψει το κενό του Σιώπη, αναμένεται ο Παντελίδης να έχει ακόμα περισσότερες λύσεις στα χέρια του.

Eπόμενο φιλικό τεστ για την ομάδα του Άρη, το Σάββατο (17:00) στο Βέλγιο με τη Γάνδη.

ΑΡΗΣ (α’ ημίχρονο): Κουέστα, Μπαγκαλιάνης, Τσαγκαλίδης, Βέλεθ, Ροζ, Μπάσα, Ντουάρτε, Τζανακάκης, Λάρσον, Μαρτίνες, Ντιγκινί.

ΑΡΗΣ (β’ ημίχρονο): Κουέστα, Δεληζήσης, Σόουζα, Κωνσταντινίδης, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπακούτσης, Τσαγκαλίδης, Τζανακάκης, Τόνσο, Ιντέγε.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ: Γιουγκ, Αμιό, Ραϊτάνεν, Σμέτς, Ντίμερς, Μπεντέκε, Σις, Έσερς, Πίντο, Ιωαννίδης, Λάουρσεν.