Βαζέχα: «Ο Παναθηναϊκός δεν θα κινδυνέψει ακόμη και με -6»

Την πεποίθηση ότι ο Παναθηναϊκός δεν πρόκειται να κινδυνεύσει ακόμη και αν του αφαιρεθούν έξι βαθμοί λόγω της διακοπής του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, εξέφρασε ο Κριστόφ Βαζέχα μιλώντας στην ιστοσελίδα sdna.gr.

O Πολωνός παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού επισήμανε ότι το ματς έπρεπε να διακοπεί από το 5΄.

Ο Κριστόφ Βαζέχα τόνισε χαρακτηριστικά ότι:

«Το πρώτο θέμα που θέλω να ξεκαθαρίσω για το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ είναι ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με τα επεισόδια.

Είναι διαφορετική η νοοτροπία και η κουλτούρα που έχω για τον αθλητισμό και το μόνο που έχω να πω είναι ότι ο διαιτητής έπρεπε να διακόψει το ματς στο 5ο λεπτό.

Τίποτα άλλα δεν θέλω να σχολιάσω.

Μέσα στον αγωνιστικό χώρο είδαμε για 70 λεπτά ένα καλό παιχνίδι, με πολύ πάθος, με πολλές μονομαχίες, με καλές φάσεις και από τις δύο πλευρές και θεωρώ ότι ο κόσμος που πήγε στο γήπεδο έβλεπε ένα καλό ντέρμπι και ήταν κρίμα που σταμάτησε έτσι όπως σταμάτησε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιώργος Δώνης έπαιξε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, με τα δύο πλάγια μπακ (Γιόχανσον-Ινσούα) να είναι πολύ ψηλά, με τον Κουρμπέλη 6άρι και τους Δώνη και Κάτσε μπροστά του, ενώ ο Μπουζούκης είχε πιο ελεύθερο ρόλο και συμπλήρωνε τον Μακέντα ως δεύτερος επιθετικός.

Μέχρι το 25’-30’ η ομάδα κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες καλές φάσεις και ειδικά 2-3 ήταν υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ, με κυριότερη την κεφαλιά του Κουρμπέλη και μία ακόμα μετά από σέντρα του Γιόχανσον και κεφαλιά του Μακέντα από καλή θέση.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Δώνης προσπάθησε να ανεβάσει πολύ ψηλά την πίεση για να μην μπορεί ο Ολυμπιακός να χτίζει με άνεση το παιχνίδι του από την άμυνα.

Ετσι ήταν σχεδόν υποχρεωτικό ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού να διώχνει τη μπάλα προς τη μεσαία γραμμή, με συνέπεια να δίνεται βάρος στις δεύτερες μπάλες και να έχουν ως πλάνο να κερδίσουν όσες περισσότερες μπορούν για να βγουν στη συνέχεια γρήγορα στο επιθετικό τρανζίσιον.

Στις μονομαχίες στο κέντρο τα πήγαμε αρκετά καλά, αλλά όταν είχαμε εμείς τη μπάλα και προσπαθούσαμε να αναπτυχθούμε από την άμυνα, υπήρχε μεγάλο πρόβλημα.

Έγιναν πολλά ατομικά λάθη στο χτίσιμο του παιχνιδιού από την άμυνα και έτσι δημιουργήθηκε ανασφάλεια σε όλη την ομάδα, ειδικά μετά το 30’, ενώ ο Ολυμπιακός απέκτησε περισσότερο θάρρος για να πιέσει πιο ψηλά και με μεγαλύτερη ένταση.

Απ’ αυτό το σημείο και μετά δεν ξέραμε πως να βγάλουμε τη μπάλα από πίσω, γεγονός που σε κάνει να χάνεις τη σιγουριά σου και ταυτόχρονα δίνει ψυχολογία στον αντίπαλο.

Σε αυτό το σημείο θέλω να τονίσω ότι όλες οι μεγάλες ομάδες προσπαθούν πλέον να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο, ξεκινώντας το παιχνίδι τους από την άμυνα, με τους στόπερ να ανοίξουν και να γίνεται η ανάπτυξη και η μεταφορά της μπάλας με κοντινές πάσες.

Αυτό είναι πολύ ωραίο, αλλά σε κάποια ματς δεν έχει σημασία η ομορφιά όσο το αποτέλεσμα.

Το τέλειο είναι να παίζεις όμορφα και να κερδίζεις. Αλλά εγώ, ειδικά στα ντέρμπι, θέλω να κερδίζω.

Δεν υπάρχει λόγος να παίρνει η ομάδα τόσο μεγάλα ρίσκα και να δίνει την ευκαιρία στον αντίπαλο να κερδίζει τη μπάλα πολύ κοντά στην περιοχή μας.

Ο Ολυμπιακός πήγε με τον απλό τρόπο, ήθελε να έχει ασφάλεια στην ανάπτυξή του και να βγει γρήγορα στο επιθετικό τρανζίσιον με κλεψίματα, χωρίς να πάρει πολλά ρίσκα, καθώς όταν είχε τη μπάλα σε οργανωμένη επίθεση έψαχνε τις μεγάλες μπαλιές από την άμυνα προκειμένου να φτάσει κοντά στην περιοχή μας.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Δώνης άλλαξε το σχηματισμό της άμυνας σε τετράδα, αλλά ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα από εμάς στο γήπεδο.

Το πολύ ωραίο γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός ήταν σίγουρα καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς, αν και θεωρώ ότι ο Οικονόμου θα μπορούσε να είχε κάνει ένα βήμα μπροστά για να βγάλει οφ σάιντ τον Γκερέρο, γιατί βρισκόταν πίσω του και δεν μπορούσε να τον προλάβει.

Είναι κρίμα πάντως που διακόπηκε το ματς, γιατί είχε φάσεις και ρυθμό και ήταν ένα καλό ντέρμπι, ειδικά εάν το συγκρίνεις με το προηγούμενο απέναντι στην ΑΕΚ.

Τώρα η κατάσταση στον Παναθηναϊκό είναι σίγουρα δύσκολη και ο Γιώργος Δώνης ξέρει καλύτερα απ’ όλους ότι όλοι στην ομάδα πρέπει να συνεχίσουν, να μην σκέφτονται τα επεισόδια και το ενδεχόμενο να υπάρχει αφαίρεση έξι βαθμών.

Κάθε παίκτης πρέπει να παραμείνει συγκεντρωμένος στην προπόνηση και ό,τι έκαναν μέχρι σήμερα, πρέπει να το συνεχίσουν με την ίδια ένταση.

Αυτό που χρειάζεται είναι προπόνηση, το κεφάλι κάτω και δουλειά μέχρι το τέλος της σεζόν.

Προσωπικά δεν πιστεύω με τίποτα ότι μπορεί να κινδυνέψει η ομάδα, ακόμα και αν υπάρξει -6 στη βαθμολογία».