Βγήκαν βόλτα οι «μαϊμούδες» στην Σούπερ Λίγκα (video)

Άλλες εποχές θύμισε το πέναλτι που δόθηκε σε βάρος του Παναθηναϊκού στο Χαριλάου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Άρη για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Το ρολόι σημάδευε το 14ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μενέντεθ έβγαλε μια σέντρα η οποία βρήκε ξεκάθαρα στο μηρό του Γιόχανσον.

Ο διαιτητής Τζοβάρας (ενδεχομένως και με την υπόδειξη του βοηθού) έδειξε το σημείο του…πέναλτι χωρίς δισταγμό!

Η φάση είναι από τις κλασικές περιπτώσεις «μαϊμού-πένα΄λτι» που δίνονται σε ποδοσφαιρικά παιχνίδια και καθορίζουν αποτελέσματα αγώνων και ο Πορτογάλος αρχιδιαιτητής, Μέλο Περέιρα πρέπει να λογοδοτήσει γιατί ακριβοπληρώνεται για να ορίζει τους κατάλληλους διαιτητές και όχι να στέλνει στα γήπεδα ανίκανους που «τινάζουν στον αέρα» τα παιχνίδια…

Ήταν το δεύτερο πέναλτι (μέσω του οποίου ο Άρης προηγήθηκε 1-0) που καταλόγισε ο Τζοβάρας από το ξεκίνημα του αγώνα στο Χαριλάου. Το πρώτο (στο 5ο λεπτό) αποκρούστηκε από τον Διούδη. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν ενστάσεις και πάλι.

Στο δεύτερο πένα΄λτι η «πράσινη» ΠΑΕ σχολίασε στο twiter πως πρόκειται για «εφεύρεση», ενώ την ίδια ώρα μια αηδία πλημμύριζε την χώρα για την μπόχα του ελληνικού ποδοσφαίρου…