Βήμα πρόκρισης θέλει με Γιουγκ ο Ολυμπιακός

Κομβικής σημασίας για τον Ολυμπιακό είναι ο αποψινός  (20:00) αγώνας με τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά, για την 8η αγωνιστική του Champions League υδατοσφαίρισης.

Μετά την προ δύο εβδομάδων ήττα στην Κροατία (10-6), οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην τρίτη θέση του Β΄ ομίλου (την τελευταία που δίνει το εισιτήριο για το final-8 που θα φιλοξενηθεί στο Ανόβερο), δύο βαθμούς μπροστά από την Τσόλνοκι.

Μία νίκη , απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου, θα φέρει τους πρωταθλητές Ευρώπης πολύ κοντά στην πρόκριση, αφού το πρόγραμμά τους από δω και πέρα γίνεται πιο βατό, και θα τους δώσει τη δυνατότητα να διεκδικήσουν τουλάχιστον τη δεύτερη θέση από τη Βερόνα, της οποίας υπολείπονται πέντε βαθμούς, αλλά θα την υποδεχθούν στο φινάλε των ομίλων στον Πειραιά.

Παρά τα φετινά «στραβοπατήματα», ο Ολυμπιακός διατηρεί το απόλυτο νικών στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» εδώ και σχεδόν δύο χρόνια και θέλει να εκμεταλλευθεί την έδρα του για να πάρει μία πολύτιμη νίκη, αφού σε διαφορετική περίπτωση θα τεθεί σε αμφιβολία  ακόμη και η παρουσία του στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης. Από την άλλη πλευρά, η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ έχει κάνει το «7 στα 7» στη φετινή διοργάνωση, αλλά αυτό πιθανώς να αποδειχθεί θετικό για την ελληνική ομάδα, καθώς οι Κροάτες έχουν ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση και -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- και την πρώτη θέση του Β΄ ομίλου, κάτι που σημαίνει ότι δεν «καίγονται» για βαθμούς στο αυριανό ματς.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Έγκερ (Ουγγαρία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)                   6/2

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-Μπαρτσελονέτα (Ισπανία)    6/2

Μπρέσια (Ιταλία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)                    6/2

Προ Ρέκο (Ιταλία)-Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)                    6/2

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

Προ Ρέκο             21

Μπαρτσελονέτα        16

Μπρέσια              14

Φερεντσβάρος         13

Έγκερ                 9

Ντιναμό Μόσχας        6

Στεάουα Βουκουρ.      3

Ερυθρός Αστέρας       0

 

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μλάντοστ Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Τσόλνοκι (Ουγγαρία)             5/2

Ανόβερο (Γερμανία)-Σπαντάου (Γερμανία)                      6/2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία)           6/2

Γιάντραν Σπλιτ (Κροατία)-Βερόνα (Ιταλία)                    6/2

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ  21

Βερόνα               16

Ολυμπιακός           11

Τσόλνοκι              9

Μλάντοστ Ζάγκρεμπ     8

Σπαντάου              7

Γιάντραν Σπλιτ        3

Ανόβερο               3

Από τον Α΄ όμιλο προκρίνονται στο final-8 οι πρώτες τέσσερις ομάδες. Από το Β΄ όμιλο, το «εισιτήριο» θα πάρουν τρεις ομάδες και το Ανόβερο, που φιλοξενεί την τελική φάση.

Διαβάστε επίσης