Βλέπει επιστροφή στη Super League 1 η Ξάνθη 2-1 τον Παναιτωλικό

Άλμα για την επιστροφή στη Super League 1 έκανε η Ξάνθη, καθώς στον πρώτο αγώνα μπαράζ απέναντι στον Παναιτωλικό για μια θέση στη μεγάλη κατηγορία, νίκησε 2-1. Οι Ακρίτες κατάφεραν ν’  ανατρέψουν το σε βάρος τους 0-1 και πήραν το προβάδισμα ενόψει την Κυριακάτικης ρεβάνς στο Αγρίνιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, με τον Βέργο να ανοίγει το σκορ με εύκολο πλασέ μόλις στο 6ο λεπτό, μετά από κλέψιμο και ωραίο γύρισμα του Ντουάρτε από αριστερά.

Οι Αγρινιώτες είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τόσο ο σκόρερ όσο και ο Ντίας “σπατάλησαν” τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Η Ξάνθη βελτιώθηκε στην επανάληψη και πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή. Ο Έμπερτ στο 52′ ισοφάρισε με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε στο 71′ με τον Μικελτάντζε να γίνεται… χρυσή αλλαγή και να σκοράρει με δυνατό σουτ από κοντά.

Οι Ακρίτες αρκούνται πλέον και στην ισοπαλία στο Αγρίνιο, για να κερδίσουν την κατηγορία.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο – Πέτροβιτς (35′ Μικελτάντζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης – Δημούτσος, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια) – Ντίνας (70′ Σχρόιεν), Έμπερτ, Σιατραβάνης (87′ Στάθης) – Θ. Παπάζογλου (87′ Καπνίδης).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ – Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα (86′ Βάντερσον) – Ντίας, Εντινγκά (86′ Εντινγκά) – Μπαρμπόσα, Μεντόσα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (73′ Αριγίμπι) – Βέργος (73′ Ματσόλα).