Βλέπει Euro η Φινλανδία 3-0 την Αρμενία

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τεέμου Πούκι που πέτυχε δύο γκολ, η Φινλανδία δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Αρμενία, επικράτησε 3-0 και δύο… στροφές πριν το φινάλε είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Η Φινλανδία μπήκε καλύτερα στο ματς, έφτιαξε φάσεις με τους Γιάνσεν, Πούκι και Λουντ, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να κουνήσουν… πλεκτό. Ήρθε, όμως, ο Γιάνσεν στο 31ο λεπτό να δώσει την λύση με κοντινό σουτ μετά την σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Προβάδισμα το οποίο διατήρησαν και το διεύρυναν με την συμπλήρωση μιας ώρας, όταν ο ποιοτικότερος παίκτης του γηπέδου, ο Πούκι με άψογο… τσιμπητό πλασέ πάνω από τον Χαϊραπετιάν, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο φορ της Νόριτς έφυγε ξανά απέναντι από τον Χαϊραπετιάν και με ακριβώς ίδιο τρόπο, δηλαδή με τρομερή λόμπα διαμόρφωσε το τελικό 3-0, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη της ομάδας του.

Πλέον, η Φινλανδία βρίσκεται στο +5 από Αρμενία και Βοσνία και περιμένει ένα θετικό αποτέλεσμα της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στην παρέα του Πιάνιτς. Για να είναι σίγουρη, πάντως, θέλει τέσσερις βαθμούς κόντρα σε Λιχτενστάιν και Ελλάδα για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Euro.