Βλέπει Ευρώπη η ΑΕΚ Λάρνακας

Ανατροπή με… άρωμα Ευρώπης για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 2-1 της Ομόνοιας και σφράγισε την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, έχοντας χάσει κάθε ελπίδα για την πρώτη εδώ και βδομάδες. Πλέον, περιμένει από τον ΑΠΟΕΛ να κάνει το νταμπλ, με νίκη επί της ΑΕ Λεμεσού στον τελικό του Κυπέλλου, ώστε να σφραγίσει εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Στο 52’, ο Μόντες μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Είκοσι λεπτά μετά το ματς ήρθε στα ίσα. Ο Κάσες έκανε το πλασέ, ο Κακουλής έδιωξε σχεδόν πάνω στην γραμμή της εστίας, αλλά ο Γιάννου πήρε το… ριμπάουντ και σε δεύτερο χρόνο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 86’, ο Ακίνο εκτέλεσε από κοντά έπειτα από κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας, μετά από σέντρα του Ιωάννου, για να πετύχει το νικητήριο γκολ.

Με τέρμα του 17χρονου Χρυσοστόμου στις καθυστερήσεις, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 2-1 του Απόλλωνα σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι και έκλεισε με γλυκό τρόπο τη σεζόν. Διότι, οι γηπεδούχοι και νικητές ήταν σίγουρα πέμπτοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεδομένα τρίτοι. Ο Ελόντου άνοιξε το σκορ στο 26’ για τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ ο Σκέμπρι στο 67’ είχε φέρει το ματς στα ίσα.