Βλέπει τελικό Champions League η Τσέλσι 1-1 με την Ρεάλ στη Μαδρίτη

Βλέπει τελικό Champions League η Τσέλσι, καθώς στον πρώτο αγώνα που έγινε στη Μαδρίτη, απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Ρεάλ. Πλέον οι Λονδρέζοι έχουν μικρό προβάδισμα πρόκρισης, ελπίζοντας πως θα δαμάσουν στη ρεβάνς τους Ισπανούς, ώστε να είναι ξανά μετά από εννέα χρόνια στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Oι Λονδρέζοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 10’, όταν ο Κουρτουά έβγαλε με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε εξ επαφής ο Βέρνερ! Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «μπλε» στάθηκαν πιο εύστοχοι, με τον Πούλισικ να αποφεύγει τον Βέλγο τερματοφύλακα και να ανοίγει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι άργησαν να συνέλθουν αλλά όταν το έπραξαν, άγγιξαν άμεσα το γκολ, με το μακρινό σουτ του Μπενζεμά στο 23’ να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Μεντί και ακολούθως άουτ.
Ο Μάουντ είχε μία καλή στιγμή με σουτ που πέρασε άουτ στο 26’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τη «βασίλισσα». Σκόρερ ο Μπενζεμά, που με… βολίδα μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ήταν πολύ πιο «μαζεμένο», με το τερέν να είναι πλέον πιο βαρύ από την καταρρακτώδη βροχή.
Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν έφεραν κάποια αλλαγή, με το ματς να μένει στο 1-1.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζ. Ζιντάν): Κουρτουά, Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Καρβαχάλ (77’ Οντριοθόλα), Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Μαρσέλο (Ασένσιο), Μπενζεμά (90+2’ Ροντρίγκο), Βινίσιους (66’ Αζάρ).

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66’ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ (66’ Ζιγιέκ), Βέρνερ (66’ Χάβερτς), Μάουντ.