Βόλεϊ: Μεγάλο βήμα για τους «16» του CEV Challenge Cup ο Ολυμπιακός

Νίκη με καθαρό σκορ δίνει στη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού άλμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup. Σε κάτι περισσότερο από μία ώρα κατέβαλλε στο Ρέντη με 3-0 σετ τη Χάποελ Κφαρ Σαμπά κι αυτό είναι αποτέλεσμα, που λογικά δεν ανατρέπεται στη ρεβάνς στο Ισραήλ σε δύο εβδομάδες.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο σετ, με τις φιλοξενούμες να φτάνουν στο 17-17. Τέσσερις πόντοι στη σειρά όμως, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων και τελικά απέφεραν το προβάδισμα.  Στο 2ο σετ οι Ισραηλινές προηγήθηκαν με 6-4, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε γρήγορα το καλό του πρόσωπο και με αντεπίθεση έκανε εύκολα το 2-0. Και στο 3ο σετ η Χάποελ απείλησε μόνο στο ξεκίνημα (7-7), αλλά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην συνέχεια φτάνοντας στο 25-14.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και της Χάποελ Κφαρ Σαμπά προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 25-20, 25-15 και 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (5/8 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοΚ), Τοτσίδου 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 30% άριστες) / Κονόμι (λ, 76% υπ. – 58% άριστες), Κακουράτου (λ), Ζιβογίνοβιτς, Καλανταρίδου, ξανθοπούλου.

ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ (Χίμελφαρμπ): Ντίβας 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Χροντσέκοβα 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Βέλικι 7 (7/26 επ., 40% υπ. – 27% άριστες), Ντε Καρβάλιο 4 (3/14 επ., 1 άσσος), Κιγιάκοβα 8 (8/23 επ., 38% υπ. – 38% άριστες), Κορέα 1 (1/2 επ.) / Σιρ (λ, 28% υπ. – 17% άριστες), Μπεν Αΐμ, Τσοντόροφ 1 (1 μπλοκ).