«Βόλτα» της Ξάνθης στον Βόλο (video)

Επικράτησε με 3-1, για τη 18η αγωνιστική της Super League 1

Ένα ευχάριστο απόγευμα είχε η Ξάνθη στον Βόλο, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 18ης αγωνιστικής στη Super League 1. Επικράτησε του γηπεδούχου με 3-1 και βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 26 βαθμούς. Αντίθετα, ο ΝΠΣ παρέμεινε 11ος με 21 πόντους.

Το ντεμπούτο του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο στο πρωτάθλημα δεν πραγματοποιήθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον ίδιο και την ομάδα του.

Ο Βόλος ηττήθηκε από τους ακρίτες που πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και -υπό την αίρεση της «ανοιχτής» υπόθεσης για την μορφής των σχέσεων τους με τον ΠΑΟΚ- κάνουν όνειρα Ευρώπης.

Οι φιλοξενούμενοι στο 41ο λεπτό «άνοιξαν» το σκορ με πολύ ωραίο σουτ από τον Μπαξεβανίδη. Στις καθυστερήσεις (45’+2′) ο Κομίνης -μετά από χρήση του VAR- έδειξε (για χέρι του Καρασαλίδη) την άσπρη βούλα στην περιοχή της Ξάνθης.

Αλλά ο Άμπαντ δεν επέτρεψε στον Μουνίθ να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και ισοφάρισαν με τον Γέντρισεκ (56′). Επιχείρησαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή αλλά η αποβολή του Οικονόμου (67′) δυσκόλεψε πολύ περισσότερο το έργο τους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το αριθμητικό πλεονέκτημα και με το γκολ του Εντουάρντο (73′) και το αυτογκόλ του Φεράρι (81′) αποχώρησαν νικητές από το Πανθεσσαλικό.

ΒΟΛΟΣ (Αλ. Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Οικονόμου, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Γέντρισεκ (71’ Δημόπουλος), Μουνίθ, Τόρες (46’ Γκουαροτσένα), Μάντζης (53’ Λύρατζης).

ΞΑΝΘΗ (Γ. Παράσχος): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Τερκί, Ντε Αμορίμ (61’ Σόσα), Κοβάσεβιτς, Εντουάρντο (82’ Τζουρίτσκοβιτς), Στάρτζεον, Φοσέ (46’ Κάστρο).