Ξάνθη Ευρώπης 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα με σούπερ Γέντρισεκ

Ευρωπαϊκό εισιτήριο έβγαλε η Ξάνθη, που με  τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έριξε στα… Πηγάδια τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι ακρίτες με το εμφατικό 3-0 διατήρησαν το εντός έδρας αήττητό από τις 2 Δεκεμβρίου κι έδειξαν πως δικαιολογημένα αποκτούν προβάδισμα για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης.

Πλέον, και «τελειώνοντας», ουσιαστικά, τους Ηπειρώτες, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ξέφυγε στο +3 από τον Αστέρα Τρίπολης και στο +5 από τον Πανιώνιο, τρεις «στροφές» πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Για να έρθει η μεγάλη νίκη, πάντως, η Ξάνθη έπρεπε πρώτα να… γλιτώσει στο κάκιστο, πρώτο ημίχρονό της, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις, ανεπανάληπτες ευκαιρίες, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ!

Στο β΄ μέρος ωστόσο ο Σλοβάκος Έρικ Γέντρισεκ, πήρε την κατάσταση πάνω του.

Στο 50′ ο Σέρβος Ντουρίτσκοβιτς έθεσε τους Ακρίτες σε θέση οδηγού, όταν με όμορφο πλασέ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Από κει και πέρα μίλησε ο 31χρονος Σλοβάκος Γέντρισεκ, όχι μόνο γιατί με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 10 στη σεζόν και τελείωσε το ματς, αλλά γιατί το 2-0, είναι, πιθανότατα, το γκολ της χρονιάς, καθώς από τα 35 μέτρα επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη.

Η Ξάνθη είχε και δοκάρι στο 81΄με τον Λουσέρο.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Ντε Λούκας, Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας (21’ Φασίδης), Μπρίτο (46’ Κάστρο).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος (68’ Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Κόντε, Τσικάρσκι, Καρανίκας (53’ Νικολιάς), Μανθάτης, Σκόνδρας (57’ Χαλκιαδάκης).